Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Największy niemiecki bank przeżywa najgorszy okres w swojej wieloletniej historii. Dzisiejsza sesja przyniosła historyczne minimum – tym razem poniżej 10 euro za akcję przy spadku o niemal 9%. Cały sektor bankowy w Europie jest przeceniany o prawie 4%, bo jak wiadomo system bankowy to system naczyń połączonych.

 

Sytuacja robi się naprawdę poważna – jak dowiedzieliśmy się wczoraj, klienci instytucjonalni zaczęli wypłacać z banku nadwyżki gotówkowe w wysokości miliardów dolarów. Dla banku nie ma nic gorszego niż utrata zaufania, a właśnie to jest teraz głównym problemem Deutsche Banku, który nie wie jak zapewnić inwestorów o swojej stabilnej pozycji. W dzisiejszych czasach pieniądz jest głównie wirtualnym zapisem i oczywiście żaden bank nie jest w stanie wypłacić większości depozytów klientom. Im więcej wypłat, tym gorsza pozycja kapitałowa i większe problemy. DB potrzebuje powrotu zaufania, ale na razie jedyną opcją wydaje się rządowa interwencja, co będzie wyjątkowo trudne od strony politycznej i prawnej. Po pierwsze rządy w UE teoretycznie nie mogą ratować przedsiębiorstw, choć dla Niemców Unia na pewno zrobi wyjątek. Gorzej, że Merkel wcześniej mocno sprzeciwiała się pomocy włoskim bankom, a teraz musiałaby całkowicie zmienić zdanie. Dodatkowo partia rządząca ma coraz mniejsze poparcie, a publiczna pomoc dla banków mogłaby okazać się kolejnym ciosem. Tyle, że każde konsekwencje polityczne i prawne będą lepsze od potencjalnych skutków bankructwa Deutsche Banku.

 

Notowania DB niebezpiecznie przypominają notowania Lehman Brothers z okresu poprzedzającego upadek tej słynnej instytucji. Tyle, że przy Lehman przy Deutsche był instytucją niewielką. Deutsche Bank to globalny gracz działający na całym świecie również w bankowości detalicznej. Nie tak dawno temu Międzynarodowy Fundusz Walutowy nazwał go największym ryzykiem systemowym w skali globalnej. Upadek tego banku niósłby za sobą dużo większe konsekwencje niż upadek Lehman Brothers. Dlatego niestety nie ma innego wyjścia – DB trzeba ratować za wszelką cenę, a każda gwarancja ze strony rządu będzie na wagę złota.


Mateusz Adamkiewicz

Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane