Dane makroekonomiczne na dziś
Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje finalne wyliczenie wskaźnika CPI w sierpniu.
Według wstępnego szacunku inflacja CPI wzrosła do 4,3% r/r z 4,2% r/r w lipcu.
Poznamy także bardziej szczegółowe dane o zmianach cen w koszyku konsumpcyjnym.
Najciekawszą informacją będą dane o inflacji usług, która ze względu na wysoką dynamikę kosztów pracy pozostaje uporczywa.
Dane nie wpłyną jednak na oczekiwania co do działań Rady Polityki Pieniężnej ani na scenariusz dla inflacji w nadchodzących kwartałach.
Wpływ decyzji Europejskiego Banku Centralnego na politykę monetarną
Z kolei o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski przestawi dane o bilansie płatniczym w lipcu.
Według naszej prognozy deficyt salda obrotów bieżących wyniesie -315 mln EUR wobec nadwyżki salda wynoszącej 588 mln EUR w czerwcu.
Prognoza deficytu wynika m.in. z naszych oczekiwań szybszego wzrostu importu towarów (+7,2% r/r licząc w EUR) niż eksportu (3,2% r/r).
Jako że perspektywy polityki pieniężnej NBP według rynków finansowych pozostają od dłuższego czas stabilne, dzisiejsze dane o bilansie płatniczym nie powinny generować zmienności notowań.
>> Zobacz tez: Co dalej z kursem euro EUR/PLN? Jak zachowa się dolar USD/PLN? [13 września, piątek]
Perspektywy na dalsze ruchy EBC i Fed
Wrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego przyniosło to, co miało przynieść. Rada Prezesów EBC (jednogłośnie) obniżyła stopę depozytową o 25 pkt baz. do poziomu 3,50% z 3,75%.
Oznacza to, że po przerwie na posiedzeniu w lipcu Rada kontynuuje łagodzenie polityki pieniężnej strefie euro. Decyzja była szeroko sygnalizowana, a więc w centrum uwagi były perspektywy dalszych działań banku. Ani komunikat, ani konferencja Ch.Lagarde nie precyzują dalszych decyzji i podkreślają, że kolejne kroki nadal będą zależeć do danych i nowych informacji.
Naszym zdaniem, w świetle bieżących danych, komunikatu i nowych prognoz, kolejne posiedzenie 17 października 2024 r. przyniesie stabilizację stóp procentowych, a w grudniu EBC zdecyduje się na kolejną obniżkę.
Argumentami za takimi oczekiwaniami jest nadal ciasny rynek pracy i presja płacowa przewyższająca średnią, co nadal przekłada się na podwyższoną inflację cen usług.
Sądzimy, że do przyspieszenia tempa obniżek doszłoby w warunkach znaczącego pogorszenia kondycji rynku pracy rysującego scenariusz recesji gospodarczej, czego na horyzoncie nie widać. Tempo spadku stóp procentowych Fed pozostaje czynnikiem ryzyka dla EBC.
Nie wydaje nam się jednak, że nawet gdyby Fed w przyszłym tygodniu obniżył stopy o 50 pkt baz. (bardziej od oczekiwań) oddziałując potencjalnie w kierunku umocnienia euro, nie będzie zmieniało to powyższych oczekiwań co do kroków EBC.
W 2025 r. łagodzenie polityki pieniężnej EBC będzie kontynuowane. Według oczekiwań rynkowych, zbliżonych do naszego scenariusza, stopa depozytowa zakończy 2025 r. na poziomie 2,00%.
>> Czytaj też: WIG20 zaczyna na plusie. Co czeka warszawski parkiet w końcówce tygodnia?
Rynki na dziś- co z kursem euro?
Koniec tygodnia na krajowym rynku finansowym zdominują publikacje o inflacji CPI (finalny odczyt) oraz bilansie płatniczym.
Nie uważamy jednak, by mogły one odmienić dotychczasowy obraz notowań EUR/PLN, czy polskich obligacji.
Wycena złotego do euro pozostaje stabilna poruszając się wokół poziomu 4,28 +/- 2 grosze. Z kolei dług (2 i 5-letni) w ślad za narracją prezesa NBP, ale i oczekiwaniami na stabilizację stóp procentowych w strefie euro w październiku nie znajduje obecnie argumentów za kontynuacją zniżki dochodowości.
Kurs euro EUR/PLN
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję