Dziś nad ranem RBA poinformował rynki o wyniku swojego posiedzenia decyzyjnego. Zgodnie z oczekiwaniami decydenci nie dokonali zmian w nastawieniu polityki pieniężnej. Samo oświadczenie do decyzji było mało konkretne, a dolarUSD/PLN 3.70-0.54 %1 tydzień-4.4 %1 miesiąc-8.38 %1 rok-7.18 %5 lat-9.07 % australijski zareagował na nie osłabieniem.
Od sierpnia ubiegłego roku RBA utrzymuje benchmarkową stopę procentową na poziomie 1,5%. Nie jest to najdłuższy przestój w cyklu luzowania polityki pieniężnej, gdyż dłuższe miały miejsce w okresach sierpień 2013 - marzec 2015 i maj 2015 - maj 2016. Trwający od 2011 roku cykl luzowania sprowadził stopę procentową z 4,75% do ponad trzykrotnie niższego poziomu, ale wydaje się już dobiegać końca ze względu na poprawiające się warunki gospodarcze w Australii. Szef RBA już w ubiegłym roku sygnalizował, że nie uważa, by kolejne obniżki stóp były potrzebne.
Stopa procentowa RBA
W oświadczeniu do dzisiejszej decyzji pojawiło się mało konkretów. W znaczącej części komentarz Philipa Lowe pokrył się z tymi z marcowego i styczniowego posiedzenia.
Lowe zwrócił uwagę na poprawiające się warunki gospodarcze w globalnej gospodarce i w samej gospodarce Australii. Wciąż widoczne są ryzyka dla wzrostu gospodarczego w Chinach, które są głównym partnerem handlowym Australii (odbiorca około 1/3 australijskiego eksportu).
W wielu krajach panuje trend wzrostowy, jeśli chodzi o inflację, a jego główną przyczyną jej wzrost cen surowców. W przypadku Australii oczekuje się, że ogólny wskaźnik inflacji powinien przekroczyć poziom 2% w 2017 roku. Wskaźniki nie uwzględniające najbardziej zmiennych elementów koszyka będą jednak rosły stopniowo.
Prezes RBA zwrócił również uwagę na globalne trendy w polityce pieniężnej. Oczekuje się dalszych podwyżek stóp procentowych w USA i braku dalszego luzowania w innych istotnych gospodarkach. Nie odniósł się jednak do kluczowej kwestii, czyli do kierunku, w jakim będzie zmierzać polityka pieniężna RBA.
AUD znów słabnie
Po decyzji RBA dolar australijski osłabiał się. Może to wynikać z tego, że w oświadczeniu znów pojawiło się odniesienie do rynku walutowego. Lowe ponownie stwierdził, że umocnienie AUD może negatywnie odbić się na perspektywach gospodarczych.
Kurs AUD/USD po samej decyzji zniżkował o ponad 20 pipsów. Do rana dołożył jeszcze drugie tyle i zbliża się do ważnych stref wsparcia. Tę przy poziomie 0,7545 wyznacza formacja Gartley'a. Dużo ważniejsza jest jednak ta przy poziomie 0,749. Jej przebicie dałoby sygnał spadkowy (formacja podwójnego wierzchołka) z zasięgiem do poziomu 0,723.
AUD/USD - H4
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję