Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsza decyzja RBA w sprawie stóp procentowych nie wprowadziła większego zamieszania na rynku walutowym. Decydenci Banku zachowali się zgodnie z prognozami. Z kolei oświadczenie Philipa Lowe było dość ostrożne i mało konkretne.

 

Benchmarkowa stopa procentowa RBA została utrzymana na poziomie 1,5%. Ostatnia zmiana miała miejsce rok temu, gdy Bank zdecydował się na cięcie o 25 punktów bazowych. Na ten moment wiele wskazuje na to, że była to ostatnia obniżka w cyklu luzowania polityki pieniężnej, ale decydenci z RBA nie są na ten moment skłonni, by zasygnalizować odwrócenie cyklu.

 

Stopa procentowa RBA 

rbarba

 

Oświadczenie do decyzji RBA było mocno neutralne. Wskazano w nim, że prognozy gospodarcze w zasadzie nie uległy zmianie. Źródłem niepewności dla gospodarki są perspektywy konsumpcji. Z jednej strony sprzedaż detaliczna w ostatnim czasie rosła, ale słaby wzrost realnych płac i wysoki poziom zadłużenia gospodarstw domowych mogą zahamować wzrost wydatków.

Reklama

W kontekście rynku pracy zwrócono uwagę na to, że w ostatnich miesiącach wzrost zatrudnienia był silniejszy i dotyczył wszystkich stanów. Wskaźniki wyprzedzające sygnalizują, że w najbliższym czasie zatrudnienie będzie nadal rosło, a stopa bezrobocia powinna nieznacznie spaść w ciągu najbliższych kilku lat. Nie przekłada się to jednak na perspektywy szybszego wzrostu płac. Tempo wzrostu wynagrodzeń jest niskie i ma się to jeszcze utrzymać przez jakiś czas.

Ostatnie dane o inflacji były zbieżne z oczekiwaniami RBA. Wskaźniki inflacji utrzymują wartości nieznacznie poniżej 2%. Inflacja ma rosnąć stopniowo wraz z umocnieniem gospodarki.

 

Po raz kolejny w oświadczeniu znalazło się odniesienie do rynku walutowego. Zdaniem szefa RBA, umacniający się

dolar
USD/PLN
3.66
-1.61 %
1 tydzień
-5.52 %
1 miesiąc
-9.46 %
1 rok
-8.28 %
5 lat
-10.14 %
australijski może oznaczać mniejszą presję inflacyjną. Negatywnie wpływa również na  perspektywy dla wzrostu i dla zatrudnienia. Wzrost kursu AUD może skutkować słabszym wzrostem aktywności gospodarczej i inflacji niż zakładają obecne prognozy.

 

Być może obawa o umocnienie AUD jest jednym z czynników, dla których decydenci z RBA nie decydują się obecnie na zasygnalizowanie podwyżek stóp procentowych w przyszłości. Jastrzębia retoryka mogłaby stanowić kolejny bodziec dla utrzymania trendu wzrostowego na parze AUD/USD, co zdaniem decydentów, jest scenariuszem niekorzystnym.

Reklama

Dziś w pierwszej reakcji na decyzję i oświadczenie RBA dolar australijski osłabiał się, ale ruch ten został szybko odwrócony. Kurs AUD/USD spadał o niecałe 30 pipsów, by w ciągu kolejnych minut wzrosnąć o ponad 40 pipsów.

 

AUD/USD - M5

audusdaudusd


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

RBAAUD

Philip Lowe

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane