Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Decyzja EBC - dwa słowa, które ruszyły kursem euro

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami kolejne decyzyjne posiedzenie EBC. Rada Prezesów nie zaskoczyła decyzją w sprawie stóp procentowych i programu QE, ale brak dwóch słów w oficjalnym komunikacie sprawił, że zmienność notowań euro wzrosła.

 

„Na dzisiejszym posiedzeniu, które odbyło się w Tallinie, Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio, 0,00%, 0,25% oraz -0,40%. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto.” – czytamy w komunikacie.

„Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zakupy aktywów netto mają być prowadzone na obecnym poziomie 60 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej – w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu. Równolegle z zakupami netto reinwestowane będą spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów. Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia.” – napisano dalej w oświadczeniu.

 

Pierwsza plotka potwierdzona

Reklama

Decyzja Rady Prezesów w kontekście polityki pieniężnej EBC nie była zaskoczeniem. Od wielu miesięcy Rada jest niechętna do zmian parametrów polityki, uznając jej nastawienie za odpowiednie w obecnej sytuacji gospodarczej. Decydenci uważają, że mocno akomodacyjna polityka wciąż jest potrzebna do osiągnięcia celu inflacyjnego.

W czerwcu pojawiało się za to sporo spekulacji dotyczących możliwej zmiany nastawienia decydentów w kontekście przyszłych decyzji. Pierwsza plotka mówiła o możliwym odejściu od gołębiej retoryki, a druga miała charakter przeciwny – obniżenie prognoz inflacyjnych dla kolejnych latach.

Na ten moment sprawdza się pierwsza z tych plotek. W komunikacie doszło do kosmetycznej, ale istotnej zmiany. Obecnie Rada Prezesów „oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres”. Wcześniej zdanie to brzmiało nieco inaczej: „Rada Prezesów w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres.”

Tego, jak istotna jest to zmiana, możemy dowiedzieć się podczas konferencji prasowej z udziałem Mario Draghiego. Jej początek przewidziany jest na godzinę 14:30. Szef EBC powinien odnieść się również do plotki dotyczącej prognoz dla inflacji.

Euro w reakcji na oświadczenie EBC z początku umacniało się, ale ruch ten został szybko odwrócony. Inwestorzy najwyraźniej oczekiwali nieco większych zmian w nastawieniu decydentów. Kolejnej dawki zmienności spodziewamy się w trakcie trwania konferencji prasowej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama