Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Decyzja BOE nie wzbudza kontrowersji

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O 13:00 poznaliśmy decyzję Banku Anglii dotyczącą stopy procentowej. Jak można się było spodziewać komisja MPC stosunkiem głosów 0-0-9 zdecydowała o pozostawieniu stopy procentowej na dotychczasowym poziomie. Podobnie jak w przypadku decyzji dotyczącej poziomu skupu aktywów, w której członkowie komisji opowiedzieli się równie jednomyślnie za kontynuowaniem skupu na poziomie 375 mld funtów.

W tym samym czasie został opublikowany raport inflacyjny oraz raport z posiedzenia Banku Anglii, oto krótkie podsumowanie dokumentów:

Komisja MPC ustanowiła cel inflacyjny na poziomie 2%, jednak będzie do niego dążyć w taki sposób aby jednocześnie zachować wzrost gospodarczy oraz dobrą kondycję rynku pracy.

Dwunasto miesięczna inflacja konsumencka w marcu wzrosła o 0.5%, znacznie poniżej oczekiwanych 2%. Te słabe wyniki były spowodowane niespodziewanie dużymi zmianami cen artykułów spożywczych oraz energii, co jednak ma się unormować w roku następnym. Inflacja bazowa także pozostawała poniżej celu inflacyjnego, głównie z uwagi na globalną presję cenową oraz wcześniejszą aprecjację funta.

Ogólnie sentyment gospodarczy wzrósł, było to zasługą rosnącej ceny ropy, poprawienia sytuacji na polu ryzykownych aktywów.

Reklama

W Wielkiej Brytanii aktywność gospodarcza w pierwszym kwartale spadła, kontynuacja tej tendencji jest spodziewana także w kolejnym kwartale. Wpływ na spowolnienie ma ciążące widmo referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Wzrost aktywności plasuje się nieznacznie poniżej długoletniej średniej oraz nieznacznie niżej od prognoz z lutego.

Spadające ceny żywności oraz energii mocno wpłynęły na inflację, dlatego uważa się, że wzrost cen kolejny raz będzie miał na nią wpływ tym razem zwiększając ją. Obecne prognozy sugerują osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2% w okolicach połowy 2018 roku.

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje, powrót do celu inflacyjnego będzie zależny od zewnętrznych wydarzeń w globalnej gospodarce oraz od działań Banku mających na celu stymulowanie wzrostu gospodarczego.

Na tą chwilę komisja uznała, że wzrost jest wystarczający aby spełnić prognozy, dlatego interwencja Banku Anglii nie jest potrzebna. Wszyscy członkowie MPC zgadzają się także co do tego, że stopy procentowe powinny zostać podwyższone przed upływem wyznaczonego terminu (2018).  Duży wpływ na tą decyzję będą miały wyniki czerwcowego referendum.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama