Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane mogą zagwarantować podwyżkę

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed nami bardzo ważne wydarzenie jakim jest publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Raport NFP jest jednym z najbardziej wyczekiwanych w miesiącu, a tym razem może zagwarantować podwyżkę stóp procentowych w trakcie najbliższego posiedzenia Fed. Dolar jest jednak niepewny, co jest związane z wczorajszym wystąpieniem Donalda Trumpa dotyczącego pakietu klimatycznego.

 

Dane z amerykańskiego rynku pracy opublikowane zostaną o godzinie 14:30. Inwestorzy przede wszystkim będą zwracali uwagę na odczyt dotyczący przyrostu ilości zatrudnionych, płace oraz stopę bezrobocia. Konsensus dla zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wskazuje na odczyt na poziomie 185 tys. w porównaniu do poprzedniego odczytu na poziomie 211 tys. Prognozowany odczyt w zupełności wystarczyłby, aby Rezerwa Federalna zadecydowała o podwyżce stóp procentowych, choć niekoniecznie utrzymałaby dosyć jastrzębi ton wypowiedzi. Z drugiej strony wczorajszy szacunek ze strony ADP wskazał na odczyt powyżej 250 tys., co byłoby sporym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę bliskość pełnego stanu zatrudnienia w USA.

Z drugiej strony od złej strony pokazał się raport Challengera, który wskazał na dużą ilość planowanych zwolnień za poprzedni miesiąc oraz dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wskaźniki te pokazują, że nie należy być tak optymistycznym, jak wskazuje na to raport ADP. Stopa bezrobocia ma pozostać na poziomie 4,4%. W przypadku płac, dynamika ma minimalnie spaść do poziomu 0,2% m/m z poziomu 0,3% m/m. Presja od strony płac nie jest duża, ale w tym momencie uzasadnia stopniowe ruchy ze strony Rezerwy Federalnej.

Reklama

Wcześniejsze doniesienia dotyczące planów Trumpa do rezygnacji z pakietu klimatycznego, który został przyjęty w 2015 roku w Paryżu potwierdziły się. Donald Trump w trakcie wczorajszego wystąpienia potwierdził swoje wcześniejsze słowa, że chce aby Stany Zjednoczone zrezygnowały z pakietu klimatycznego, który zobowiązuje państwa do walki z zanieczyszczeniami. USA w pakiecie zobowiązały się do znacznej redukcji emisji dwutlenki węgla przez najbliższe 10 lat. Zdaniem Trumpa pakiet klimatyczny kosztowałby Stany Zjednoczone wiele miejsc pracy, na co nie można sobie pozwolić w dzisiejszych czasach. Trump nie decyduje się jednak na zupełne porzucenie pakietu i zamierza negocjować jego lepsze warunki.

O poranku złoty jest nieco słabszy do euro, chociaż wskaźnik sentymentu, jakim jest DAX wskazuje, że nie ma obaw, co do korekty na złotym w najbliższym czasie. Po godzinie 10:00 za euro musieliśmy płacić 4,1834 zł, za dolara 3,7262 zł, za franka: 3,8378 zł, za funta: 4,7972 zł.

 

Michał Stajniak Analityk Rynków Finansowych XTB

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Tematy

Reklama
Reklama