Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dalsze ożywienie w Europie

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj od rana poznajemy wstępne dane dotyczące oceny perspektyw gospodarki przez przedsiębiorców. Są to kluczowe dane patrząc z perspektywy Europejskiego Banku Centralnego, który może szykować się do rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej. Generalnie jednak w dalszym ciągu mamy do czynienia z kolejnymi ogniskami ryzyka geopolitycznego, pomimo względnej stabilizacji w Europie.

 

Pomimo zakończonych wyborów we Francji oraz Wielkiej Brytanii oraz coraz lepszej sytuacji Merkel w Niemczech, ryzyko polityczne w dalszym ciągu wisi w powietrzu. Pomimo tego, iż Katar nie znajduje się na głównych stronach najważniejszych dzienników na świecie, to jednak kryzys na Bliskim Wschodzie ma ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych, a w szczególności na rynku ropy naftowej. Kuwejt przedstawił w ostatnich godzinach 13 punktów żądań w stosunku do Kataru, w imieniu takich państw jak Arabia Saudyjska, ZEA, Egipt oraz Bahrajn, aby móc zakończyć trwający w ostatnich tygodniach kryzys. Katar musi m.in. uznać 58 indywidualnych jednostek oraz 12 organizacji jako terrorystów oraz zamrozić ich wszystkie aktywa. Państwo musi również zerwać kontrakty militarne z Turcją i zmniejszyć powiązania z Iranem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie Katar przewodniczył przy osiągnięciu pierwszego porozumienia na rynku ropy naftowej. Trwający kryzys powoduje, iż inwestorzy obawiają się o jego trwałość

Od poranka publikowane są wstępne odczyty indeksów PMI dla najważniejszych europejskich gospodarek. Na razie dane z Francji oraz Niemczech pokazały dalszą ekspansję sektora przemysłowego oraz lekkie osłabienie dynamiki wzrostu w sektorze usług. Dane te są w szczególności ważne dla Europejskiego Banku Centralnego, gdyż ich widoczna poprawa w przeciągu ostatnich miesięcy wskazuje na dobrą koniunkturę gospodarczą oraz brak potrzeby dalszej stymulacji za pomocą polityki monetarnej. Dobre dane są w szczególności dobre dla europejskiej waluty, chociaż wcześniejsze oczekiwania mogą prowadzić do realizacji zysków na tej walucie, w szczególności, że mamy do czynienia z bliskim rekordu pozycjonowaniem inwestorów spekulacyjnych na europejskiej walucie

Na złotym sytuacja jest ostatnio mocno zmienna. W dużym stopniu zależy ona od dalszych perspektyw polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych oraz rentowności polskich obligacji. Generalnie ich spadek można traktować ostatnio jako pozytywny, gdyż obrazuje zwiększony popyt ze strony inwestorów zagranicznych w polskie aktywa. Ostatnia konsolidacja w rentownościach była również zakończeniem umocnienia złotego, w szczególności w stosunku do euro. Ich dalszy spadek powinien ponownie rozbudzić pozytywne nastroje na złotym, w szczególności, że europejskie indeksy giełdowe znajdują się w dalszym ciągu w pobliżu historycznych szczytów.

Reklama

 

Michał Stajniak Analityk Rynków Finansowych XTB

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama