Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy Twoja strategia jest skalowalna?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki finansowe to świat, którym rządzą emocje. W zasadzie spoglądając na wykres cenowy, gdzie wydzimy wolatywność, tak naprawdę powinniśmy umieć dostrzegać emocje. Czyli to co czują kupujący i to co czują sprzedający. Odpowiednia interpretacja emocji sprawi, że handel automatycznie stanie się zdecydowanie prostszy. Ale nigdy nie będzie prosty. 

 

Na początku, brzmi to, jak rada, z której nie wiadomo jak skorzystać. Powinieneś zacząć od tego, żeby sprawdzić jak wyglądają twoje emocje. Obserwować je, notować. To one stwarzą bazę pod ewentualną obserwacje tego jak zachowują się inwestorzy jako grupa. Oczywiście jest to zadanie wymagające, tak jak i sam handel, ogromnej dyscypliny. Obserwacja emocji to jeden z pierwszych etapów wchodzenia na drogę regularnych zysków. 

Jeżeli zdamy sobie sprawę, że bez względu na to z jaką gałęzią rynków finansowych mamy do czynienia to rządzą nią emocje, możemy dojść do wniosku, że dobrze sporządzona strategia to strategia, którą możemy realizować na różnych rynkach. Oczywiście należy uwzlędnić specyfikę instrumentów finansowych. Czyli chociażby takie podstawowe informacje jak, czas notowania instrumentu, jego elementy konstrukcyjne. Bo de facto inaczej wyglądać będzie proces inwestowania na obligacjach, inaczej na opcjach i inaczej na kontraktach terminowych. Te różnice jednak są tak niewielkie, że bez problemu osoba z niewielkim doświadzceniem powinna po około 2- 3 tygodniach umieć działać w danym segmencie rynku. 

 

Skalowalność strategii

Posługiwanie się strategią na kilku rynkach, na różnych interwałach bez uszczerbku na jej skuteczności - to właśnie jest skalowalna strategia. Skalowalna, czyli rozumiejąca psychologię rynku. Oczywiście są zachowania typowe dla różnych instrumentów finansowych natomiast generalnie ten problem skalowalności może być widoczny w momencie gdy zachcemy kupić automat z jednej z internetowych aukcji. Dlaczego?

Reklama

Większość automatów pisana jest pod konkretną parę walutową i jej konkretny wybrany interwał. Oznacza to, że automat idealnie radzi sobie na danych historycznych tej pary. Niestety nic poza tym. Będzie on funkcjonował do momentu kiedy rynek się nie zmieni. Czyli nagła zmiana dotycząca stóp procentowych jednego z banków centralnych, może wyzerować Twój rachunek. W zasadzie trzeba przyznać, że "wywalenie" się tak napisanego automatu, nie jest kwestią czy, a kwestią kiedy to nastąpi. Dlaczego? Dlatego, że rynki się zmieniają, przechodzą ze stanów euforii w etap strach, itp.

 

Własne doświadczenie

Jestem inwestorem indywidualnym, który pierwsze kroki stawiał na GPW, czyli na akcjach. Ze swoją "akcyjną" strategią zacząłem przygodę z rynkiem walutowym. Okazało się, że strategia działa niegorzej na tym drugim rynku, mogę z niej z powodzeniem korzystać. Czyli tak naprawdę, nadrobić musiałem samą konstrukcję i funkcjonowanie nowych dla mnie instrumentów finansowych. Zmiana interwałów, również nie stanowiła problemu - kwestia dostosowania strategii do wolatywności. Tzn nikt na M1 nie będzie szukał ruchów wielkości 250 - 300 pipsów, tak sam jak nikt na H1 nie wystawi zlecenia z 5 pipsowym stop lossem. 

Czy uważasz, że Twoja strategia jest skalowalna? Zostaw komentarz poniżej, na pewno się do niego odniosę.

Udanego handlu!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama