Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy to początek słabości kursu franka szwajcarskiego do polskiego złotego? Zobacz sytuacje na wykresie CHF/PLN

|
selectedselectedselected
Czy to początek słabości kursu franka szwajcarskiego do polskiego złotego? Zobacz sytuacje na wykresie CHF/PLN | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Okolice wsparcia 4.15, zaznaczonego kolorem żółtym pokrywają się ze wzrostową linią trendu. Opisuje ona blisko dwuletni proces umocnienia CHF, z dużą ilością punktów stycznych. Problem w tym, że popyt nie może skutecznie przebić się przez opór 4.35. W ostatnim czasie poważną zaporą dla umocnienia franka szwajcarskiego jest także obszar skupiony wokół ceny 4.24.

Takie zachowanie PLN zmusza do czujności i rozważnie, czy nie zmienia się sentyment do PLN. Gwałtowne odbicie od żółtego oporu wskazuje, że podaż swobodnie przemieszcza się pomiędzy ceną 4.24 a 4.15. Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. W listopadzie umocnienie polskiego złotego pokonało zielona wsparcie i zbliżyło się do dołków znajdujących się na poziomie 4.05.

Powyższe wartości są najważniejszymi punktami odniesienia dla obu stron rynku. Widać to szczególnie dobrze po zielonej strefie 4.15, na której znajdują się zarówno dołki jak i szczyty. Wskaźniki znajdujące się pod wykresem jakby przeczuwał nadchodząca zmianę i skierowały się na południe. MACD jest na granicy i może wkrótce przyjmować wartości ujemne, co będzie wspierać podaż. RSI mocno zareagował na spadki w tym tygodniu i jest na dobrej drodze, aby wkroczyć w strefę wyprzedania.

Reklama

Podsumowując, klasyczne narzędzie jakim jest linii trendu, sugeruje, że CHF powinien dalej zyskiwać na wartości. Niestety przedłużający się okres czekania na nowy szczyt można interpretować jako przysłowiowe żółte światło. Podpowiedzią będą wspomniane poziomy, z czego aktualnie na pierwszy plan wysuwa się wsparcie 4.15.

Możliwa słabość CHF - 1Możliwa słabość CHF - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Śliwa

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl


Reklama
Reklama