Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy banki są bezpieczne?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatnio coraz częściej słyszy się o cyberatakach na banki. Całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z wyciekiem 31 mln dolarów z banku centralnego Rosji. Dziś z Bangladeszu dochodzą wyniki śledztwa dotyczącego ataku hakerów na środki w wysokości 81 mln dolarów. Bankowość może być zagrożona, jak donosi SWIFT. Co więcej w Polsce bank PKO ostrzega przed nową metodą wyłudzania pieniędzy z kont bankowych. Czy powinniśmy być ostrożni?

 

Bangladeski atak

Wyniki śledztwa prowadzonego przez Forensic Training Institut z departamentu bangladeskiej policji wskazują na jednego z przedstawicieli banku, który umyślnie miałby zostawić włączony komputer z ważnymi danymi i umożliwić hakerom dostęp do kont. Wyniki śledztwa skomentował szef bangladeskiego rządu, który poinformował, że w największy hakerski skok zaangażowanych było jeszcze pięciu pracowników, ci jednak w przeciwieństwie do głównego podejrzanego działali nieumyślnie. Brzmi to dość chaotycznie, gdyż informacje SWIFT są pilnie strzeżone i trudno jest zapomnieć o wyłączeniu dostępu do systemu. Tym bardziej, że zdanie szefa rządu ma się nijak do słów szefa policji Mohammad Shah Alam, który twierdzi, że podejrzani doskonale wiedzieli co robią.

 

Co ze SWIFT?

Reklama

W listopadzie SWIFT wystosowało list do klientów banków, ostrzegając ich przed nowymi taktykami hakerów. Jak podaje Reuters, sposoby te są coraz bardziej wysublimowane i trudniejsze do wyłapania. Systemu telekomunikacji międzybankowej używają zarówno banki centralne, jak i komercyjne.  Jedną z technik hakerów jest używanie oprogramowania, które umożliwia podpięcie się do komputera, w postaci wsparcia technicznego. To bardzo cwana technika, ale jeszcze ciekawsza jest taktyka, która polega na naruszeniu bankowego systemu bezpieczeństwa i podpięcia się pod SWIFT, gdzie z kolei wysyłane jest fałszywe zlecenie, które prowadzi do zdefraudowania środków.  Gdy szef programu bezpieczeństwa SWIFT -  Stephen Gilderdale został zapytany o liczbę takich ataków w tym toku, odpowiedział wymijająco, że była to znaczna ilość.

 

Polskie przekręty

Polski grunt bankowy jest równie narażony na cyberprzestępstwa. Bank PKO ostrzega swoich klientów przed wyłudzaniem jednorazowych kodów, służących do dokonania transakcji internetowej. Sposoby są dwa, jak informuje bank. Pierwszy to metoda na „moneyback”, zaś drugi to podszywanie się pod znajomych z Facebooka. Brzmi to ironicznie, jednak warto być ostrożnym. Natomiast, jak przejawiają się te internetowe przekręty? Moneyback to fałszywy e-mail, który posiada zainfekowany wirusem plik. Po otwarciu atakuje on komputer, a dokładnie system bankowości internetowej, przejmuje hasło i login klienta. Następnie ofierze zostaje podmieniony panel transakcyjny banku, gdzie na sfabrykowanej stronie wyskakuje komunikat o aktywacji usługi moneyback. Prawdziwa lawina spada na klienta, gdy ten poproszony o jednorazowy numer podaje go i w ten sposób hakerzy mogą hulać po jego koncie i dokonywać dowolnych transakcji. Co z Facebookiem? To już historia nieco zabawna, ale w skutkach bardzo nieprzyjemna. Haker włamuje się na facebookowe konto klienta, podszywa się pod znajomego i wymyśla zgrabną, wiarygodną historyjkę z prośbą o dokonaniu przelewu przez którąś z form płatności internetowej. Historia potem toczy się podobnie do tej z moneyback.

System bezpieczeństwa banków centralnych i komercyjnych pozostawia wiele do życzenia. Wraz ze wzmożoną aktywnością hakerów systemy telekomunikacyjne i zabezpieczające powinny być usprawnione. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo środków milionów klientów.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Tematy

Reklama
Reklama