Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czekamy na obniżkę ratingu dla Wielkiej Brytanii

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po ostatnich wydarzeniach w Wielkiej Brytanii związanych z potencjalnym wyjściem tego kraju ze struktur Unii Europejskiej, najważniejsze agencje ratingowe takie jak Moody’s i S&P, rozpoczęły proces weryfikacji obecnej wiarygodności finansowej tego kraju.

 

Wielka Brytania nadal ma jeszcze wysoką ocenę, ale ta może się szybko zmienić. Ostatnio jeden z szefów agencji Moody’s powiedział, że rating to zwykle wyższy koszt dotyczący pożyczania pieniędzy za granicą. Obecnie gdy Brytyjczycy opuszczą Unie powinna spaść ich wiarygodność, ponieważ kraj będzie rozbity wewnętrznie, a to może przełożyć się na wzrost kosztów finansowania. Osłabiona gospodarka i koszty związane z uzyskaniem nowych umów handlowych a także starta bezpieczeństwa w oczach inwestorów może negatywnie wpłynąć na brytyjski wzrost gospodarczy.

 

Obecny rating na poziomie AAA jest nie do utrzymania jak wskazał ostatnio Mortiz Kraemer z agencji S&P.

Reklama

 

Co to może spowodować dla Wielkiej Brytanii?

 

Na pewno bardzo szybki odpływ kapitału zagranicznego i problemy z pozyskaniem kolejnych środków. Ucierpi także rząd czyli pośrednio społeczeństwo, ponieważ w takim przypadku wzrosną koszty finansowania długu publicznego w Wielkiej Brytanii.

 

Ponadto, obniżka ratingu jest sygnałem dla inwestorów, którzy dostają ostrzeżenie o wzroście niepewności np. politycznej w danym kraju, a także o niższych spodziewanych zyskach z przeprowadzonych inwestycji. Z tego powodu zaczynają oni poszukiwać innych źródeł alokacji swoich środków.

Reklama

 

Ten tydzień powinien być kluczowym dla przyszłości Wielkiej Brytanii, ponieważ mogą już teraz zapaść kolejne wiążące decyzje dotyczące dalszego kształtu relacji pomiędzy UE i Wielkiej Brytanii.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


easyMarkets

easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.


Tematy

Reklama
Reklama