Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Duże banki negatywnie o NFP
    1. Pozytywne dane ADP
      1. Usługi vs przemysł
        1. Zwolnienia
          1. Na co zareaguje dolar?

            Dziś pary z dolarem amerykańskim będą narażone na silne wahania. Wszystko przez publikację raportu z rynku pracy w USA - jest to jeden z kluczowych odczytów dla par z USD. Publikacja danych za wrzesień obarczona jest sporą niepewnością w związku z trudnościami jakie amerykańska gospodarka przechodziła w ubiegłym miesiącu.

             

            Prognozy dla kluczowych elementów raportu:

            • Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP): +90 tys. (w sierpniu: +156 tys.)
            • Wzrost wynagrodzeń (m/m): +0,3% (+0,1%)
            • Stopa bezrobocia: 4,4% (4,4%)

            Notowania dolara będą oczywiście reagować na odchylenia od tych prognoz, gdyż powyższe wartości są zdyskontowane w cenach. Dane z rynku pracy w USA bardzo często różnią się od prognoz i właśnie dlatego tak mocno poruszają rynkami.

            Dzisiejsze prognozy dla wzrostu zatrudnienia od razu rzucają się w oczy. Oczekuje się wzrostu zatrudnienia w sektorach pozarolniczych na poziomie 90 tys. i choć niższy wzrost obserwowaliśmy choćby w marcu bieżącego roku i maju ubiegłego roku, to tak niskich prognoz nie było od ponad 5 lat. Przyczyną tak niskiej prognozy dla wzrostu zatrudnienia są huragany Irma i Harvey, które we wrześniu dewastowały amerykańską gospodarkę. Te wydarzenia nie tylko wpłynęły na sam rynek pracy, ale również utrudniają ocenę zmian na tym rynku, dlatego dzisiejsza publikacja może wywołać sporo zamieszania na rynkach finansowych.

             

            Duże banki negatywnie o NFP

            Negatywne prognozy dla payrollsów mają Barclays, Deutsche Bank i Goldman Sachs, które zakładają wzrost zatrudnienia w sektorach pozarolniczych o odpowiednio 75 tys., 50 tys. i 50 tys. Goldman Sachs stawia przy tym na wyższy od konsensusu wzrost wynagrodzeń (+0,4% m/m).

            Reklama

            Na lepszy od średnich prognoz wzrost zatrudnienia liczy HSBC, prognozując odczyt NFP na poziomie +105 tys.

            Societe Generale nie pokusiło się o konkretną prognozę liczbową dla NFP, zaznaczając, że prognozowanie wpływu huraganów na zmianę zatrudnienia jest obarczone sporą niepewnością. Bank uważa jednak, że możemy mieć do czynienia z pierwszym od siedmiu lat spadkiem zatrudnienia w ujęciu miesięcznym.

             

            Pozytywne dane ADP

            Na to, że wzrost zatrudnienia we wrześniu będzie dużo słabszy niż średnia w ostatnich latach, wskazała już publikacja ADP. Agencja podała w środę dane o zatrudnieniu w sektorze prywatnym. Według jej wyliczeń, zatrudnienie to wzrosło o 135 tys. i był to wzrost o 10 tys. wyższy od prognoz. Dokonano przy tym jednak negatywnej rewizji danych za sierpień – z +237 tys. do +228 tys., co sprawiło, że sumarycznie odczyt wyszedł niemal ‘na zero’.

            Dodatnie odchylenie od prognoz w przypadku ADP jest z jednej strony pozytywną informacją przed dzisiejszą publikacją, ale z racji tego, że jest stosunkowo niewielkie, ma małą wartość prognostyczną. Jedynie w przypadku dużych odchyleń możemy oczekiwać, że podobny charakter będzie miał odczyt

            NFP
            Digital Space spółka akcyjna
            0.16
            0 %
            Dywidendy
            1 dzień
            0 %
            1 tydzień
            0 %
            1 miesiąc
            0 %
            6 miesięcy
            0 %
            (dane o zatrudnieniu w sektorach pozarolniczych).

             

            Usługi vs przemysł

            W tym miesiącu pozytywnie dla rynku pracy wypadają indeksy ISM dla sektorów usług i przemysłu. Subindeks ISM dla zatrudnienia w przemyśle odnotował wzrost z 59,9 do 60,3. Z kolei wartość subindeksu ISM dla zatrudnienia w usługach wzrosła z 56,2 do 56,8.

            Reklama

            Istotniejszy jest oczywiście spadek subindeksu dla sektora usługowego, gdyż sektor usług jest ważniejszy dla gospodarki amerykańskiej w kontekście generowania miejsc pracy – tylko w sierpniu odpowiadał za 58% wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym (wg BLS), a w poprzednich miesiącach ten udział był znacząco większy. Według danych ADP za wrzesień, sektor usługowy wygenerował 65% wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym.

             

            Zwolnienia

            Raport Challengera  wskazał, że pracodawcy zamierzali we wrześniu zwolnić 32 346 osób, czyli o 27,0% mniej niż we wrześniu ubiegłego roku i 4,4% więcej niż w sierpniu bieżącego roku.

             

            Na co zareaguje dolar?

            Wskaźniki pomocnicze dają nam pozytywny obraz dotyczący zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce we wrześniu (pomijając sam efekt huraganów). Daje to nadzieję na lepszy od oczekiwań odczyt NFP, choć przeciwnego zdania są banki inwestycyjne. Tutaj należy jednak po raz kolejny zaznaczyć, że reakcja rynków może być trudna do przewidzenia ze względu na sporą niepewność, jaką obarczone są dzisiejsze odczyty.

            Mimo wszystko, o ile odchylenia od prognoz dla ‘payrollsów’ nie będą znaczące (powyżej 50 tys.), to rynek w dalszym ciągu największą uwagę będzie zwracał na dane o wynagrodzeniach. Co prawda w ostatnim czasie decydenci z Fed są już mniej skłonni do tego by przyznać, że rynek pracy znajduje się w stanie pełnego zatrudnienia, ale wciąż największym zmartwieniem Fed pozostaje inflacja. Z tego względu kluczowym elementem raportu z rynku pracy dla podwyżek stóp procentowych (a więc również dla dolara) są dane o wynagrodzeniach, gdyż to one pokazują, czy coraz ciaśniejszy rynek pracy w USA zacznie generować wyższą presję inflacyjną (przez presję na wynagrodzenia).

            Reklama

            Prognoza dla wzrostu wynagrodzeń we wrześniu jest relatywnie wysoka i rozczarowujący odczyt mógłby znacząco osłabić dolara, nawet przy dobrych danych o zatrudnieniu. Dodatkowo, trzeba mieć na uwadze również to, że na reakcję rynku walutowego wpływ ma także rewizja danych za poprzednie miesiące. Dotyczy to zarówno danych o wynagrodzeniach, jak i o zmianie zatrudnienia.


            Jakub Wilk

            Jakub Wilk

            Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


            Tematy

            komentarze

            Komentarze

            Sortuj według:  Najistotniejsze

            • Najnowsze
            • Najstarsze

            Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

            Reklama
            Reklama

            Najnowsze

            Polecane