Waluty
EUR-USD
Eurodolar wykonał ruch powrotny do najbliższego przełamanego wsparcia na 1,1146 i już od 3 tygodni nie ma pomysłu na dalszy ruch. W efekcie kurs porusza się pomiędzy wspomnianym oporem oraz ostatnio ustanowionym dołkiem, który z kolei znajduje się tuż powyżej długoterminowego wsparcia. Rynek musi poszukać pomysłu na dalszy ruch, a falowanie pomiędzy okolicami 1,0775 oraz 1,1146 będzie grą na przeczekanie, nie dającą żadnej ze stron większej przewagi.
GBP-USD
Funt w ostatnim czasie zdołał powrócić powyżej długoterminowego wsparcia na 1,3133, po czym cofa się poniżej, co sprawia, że strona podażowa nadal kontroluje sytuację. Ostatni dołek na 1,2997 może być ponownie testowany, a budujący się od niemal roku układ coraz niższych dołków oraz odbić nadal premiuje stronę sprzedającą. Jeśli podaż przełamie poziom 1,2997, to następnego wsparcia można szukać dopiero w okolicy 1,2646.
EUR-PLN
Kurs EUR-PLN po szybkim dotarciu do okolic 5, równie szybko cofnął się – w taki sposób, że powrócił poniżej wsparcia na 4,7254. Byki próbowały powrócić z kursem powyżej 4,7254, co jednak nie udało się i daje podaży argumenty za dalszym cofaniem kursu. Jeśli uda się przełamać ostatni dołek na 4,65, to następne ważne wsparcie znajdującym się w rejonie 4,50.
USD-PLN
Podobnie wygląda sytuacja techniczna na USD-PLN: kurs cofnął się poniżej istotnego wsparcia 4,3079 (które uprzednio stanowiło opór), a następnie byki po odbiciu mają problem z wyjściem kursu powyżej tego pułapu. Jeśli taka sytuacja będzie się przedłużać, to sprzedający zyskają argumenty za dalszą korektą kursu, która mogłaby dotrzeć do dołka na 3,917.
Zobacz także: Czarne chmury nad rynkiem walutowym?
Surowce
Ropa WTI (USD) (kurs od dołu przycięty do 0)
Po powrocie kursu w rejon wsparcia 107-115, ropa nie zdołała wybić się powyżej 115, co dawałoby szansę na powrót kursu do ostatnich maksimów, a potem być może i do szczytów z 2008 r. Poruszanie się kursu poniżej 115 będzie dawało pretekst dla podaży do podejmowania kolejnych prób spychania kursu poniżej, co teoretycznie mogłoby sprowadzić kurs do wsparcia w rejonie 85,40 (uprzednio przełamany opór).
Złoto (USD/oz)
Notowania złota dynamicznie dotarły do historycznego szczytu na 207, a następnie szybko skorygowały się do wsparcia na 1920. Jeśli popyt utrzyma ten poziom, to byki będą mogły próbować powracać z kursem do szczytu. Ale patrząc szerzej na budujący się podwójny długoterminowy szczyt (na 2072) – można przypuszczać, że podaż będzie brała na cel dołek (rozdzielający te szczyty) znajdujący się w rejonie 1659-84, co z bieżącej perspektywy może wydawać się jako jednak odległy scenariusz.
Zobacz także: Cena złota: czy warto? Zobacz najnowszą analizę techniczną wykresu GOLD
Giełdy
S&P500
Byki zdołały wyciągnąć kurs indeksu powyżej ważnego przełamanego wsparcia 4238-79, co oddaliło widmo zmiany tendencji. Ale aby można mówić o pełnym powrocie do hossy, kurs musi pokonać lokalny opór na 4595. Jeśli popyt nie zdoła tego zrobić, to podaż będzie mogła myśleć o kolejnym impulsie, a gdyby ponownie przełamała ostatni dołek, to kupujący znaleźli by się ponownie w trudnej sytuacji.
DAX
DAX po odreagowaniu przeceny nie zdołał jeszcze dotrzeć do przełamanego wsparcia w rejonie 14816-15048 (aktualnie to opór). A dopiero powrót powyżej tego pułapu dawałby szasnę na powrót do hossy i jej szczytów. Obecne odbicie może wyglądać jak fala B w korekcie ABC, po której należałoby się spodziewać kolejnego impulsu podażowego, sprowadzającego kurs poniżej ostatniego marcowego dołka na 12438. A zatem pokonanie wspomnianego oporu jest dla byków ważną kwestią.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję