W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN zwiększył się do 4,8592 (osłabienie złotego o 0,1%). W pierwszej części tygodnia mieliśmy do czynienia ze stabilizacją kursu EURPLN w oczekiwaniu na posiedzenie RPP. Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie doprowadziła do osłabienia złotego. Negatywny dla kursu złotego był również gołębi w ocenie części inwestorów wydźwięk czwartkowej konferencji prasowej prezesa NBP A. Glapińskiego.
Sprawdź także: Prognozy walutowe dla kursu euro, dolara, franka, funta, korony i przekonaj się, ile możesz zapłacić za waluty z FOREX!
Przez przeważającą część ubiegłego tygodnia, z uwagi na ubogi kalendarz wydarzeń makroekonomicznych, kurs EURUSD charakteryzował się relatywnie niską zmiennością. Opublikowane w piątek lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA doprowadziły do lekkiego umocnienia dolara względem euro.
Sprawdź także: Kursy walut zaskoczyły Polaków: co dalej z walutami? Perspektywy (2022/2023) mało optymistyczne
W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będzie zaplanowana na środę publikacja Minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC, która może sprzyjać podwyższonej zmienności kursu złotego. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień publikacje danych z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. W kierunku osłabienia złotego może oddziaływać z kolei podwyższona niepewność dotycząca możliwej reakcji Rosji na uszkodzenie Mostu Krymskiego. Istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostaną informacje wpływające na ocenę ryzyka wystąpienia przerw w produkcji na skutek szoku gazowego w Europie, które mogą istotnie osłabić perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz w Polsce.
Publikacja Minutes FOMC w centrum uwagi rynku
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 7,44 (spadek o 23pb), 5-letnie do 7,01 (spadek o 6pb), a 10-letnie zwiększyły się do 6,92 (wzrost o 1pb). W ubiegłym tygodniu doszło do spadku stawek IRS w Polsce widocznego szczególnie na krótkim końcu krzywej, mimo jednoczesnego wzrostu rentowności na rynkach bazowych. Wynikało to z nieoczekiwanej decyzji RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W kierunku spadku stawek IRS oddziaływał również wydźwięk czwartkowej konferencji prezesa NBP A. Glapińskiego, który zmniejszył oczekiwania części inwestorów na dalsze podwyżki stóp procentowych.
Sprawdź także: Cena węgla gwałtownie poszybowała w dół! Ceny gazu również mocno tracą
W tym tygodniu kluczowa dla stawek IRS będzie środowa publikacja Minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC, która może oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności stawek IRS. Przewidziane na ten tydzień publikacje danych ze światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na stawki IRS. W kierunku wzrostu stawek IRS może oddziaływać natomiast podwyższona niepewność dotycząca możliwej reakcji Rosji na uszkodzenie Mostu Krymskiego. Ważnym czynnikiem kształtującym krzywą pozostaną informacje wpływające na ocenę ryzyka wystąpienia przerw w produkcji na skutek szoku gazowego w Europie, które mogą istotnie osłabić perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz w Polsce.
Prognozy miesięcznych wskaźników makroekonomicznych
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję