Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz większe szanse na czerwcową podwyżkę stóp

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Choć dzisiejsze dane z rynku pracy w USA okazały się negatywne dla dolara, to rynek kontraktów terminowych nie odczytał ich za czynnik zmniejszający szanse na podwyżki stóp procentowych w USA w najbliższych miesiącach. Coraz więcej wskazuje na to, że już w czerwcu Fed po raz kolejny zacieśni swoją politykę pieniężną.

 

Dane z rynku pracy okazały się pozytywne pod względem wzrostu zatrudnienia, ale znów nieco rozczarowały wynagrodzenia. Choć wzrost wynagrodzeń w kwietniu był zgodny z oczekiwaniami (0,3% m/m), to negatywnie zrewidowano dane za marzec (z 0,2% do 0,1% m/m). To mogło mieć negatywny wpływ na plany podwyżek stóp procentowych przez Fed, ale rynek kontraktów terminowych nie odczytał tych danych jako sygnał mniejszej presji inflacyjnej.

 

Coraz większa szansa na podwyżkę stóp w czerwcu

Oczekiwania co do podwyżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu wzrosły dziś z 71,8% do 83,1% (wg CME Group). To sprawia, że podwyżka stóp procentowych w przyszłym miesiącu jest bardzo prawdopodobna. Jeśli Fed nie zamierzałby w czerwcu podnieść stóp, to w najbliższych tygodniach decydenci musieliby przyjąć mocno gołębią retorykę, co skutkowałoby osłabieniem dolara. Nic nie wskazuje jednak na to, by tak się miało stać. Jeśli bank centralny zamierza prowadzić politykę zgodnie z nakreślonym wcześniej planem, to czekają nas w tym roku jeszcze przynajmniej dwie podwyżki. Rezygnacja z czerwca oznaczałaby 'konieczność' dokonania podwyżek we wrześniu i grudniu, co jest mało elastycznym scenariuszem. W przypadku konieczności dodania jeszcze jednej podwyżki Fed zmuszony byłby do działania w szybszy sposób, a decydenci wielokrotnie podkreślają, że podwyżki stóp mają przebiegać stopniowo.

Reklama

 

Dolar straci paliwo do wzrostów?

Obecnie rynki wyceniają trzy podwyżki w tym roku. Po czerwcowej kolejna mogłaby mieć miejsce we wrześniu (38,3%) lub grudniu (57,9%).

Bardzo wysokie oczekiwania co do podwyżki na najbliższym posiedzeniu paradoksalnie mogą okazać się negatywne dla dolara. Ten umacnia się nie dzięki temu, że oczekiwania są wysokie, ale dzięki temu, że rosną. Nie bez znaczenia są oczywiście oczekiwania co do kolejnych podwyżek (one wciąż mogą jeszcze znacząco wzrosnąć), ale w perspektywie najbliższego miesiąca może się okazać, że dolar nie ma paliwa do wzrostów.

 

Co powie Fed?

Dane z rynku pracy nie są dziś ostatnim wydarzeniem, które może mieć wpływ na dolara i oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych. Wieczorem czeka nas kilka przemówień decydentów z Fed. Wypowiadać się będzie dwójka najważniejszych oficjeli - Janet Yellen i Stanley Fischer. Spośród głosujących w tym roku prezydentów oddziałów Fed przemawiać będzie również Charles Evans. Całą grupę uzupełnią John Williams i Eric Rosengren.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama