Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz większe znaczenie energii odnawialnej

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency – IRENA), do roku 2030 światowe zapotrzebowanie na energię będzie aż w 40% pokrywane przez energię odnawialną.

Adnan Amin, dyrektor generalny IRENA twierdzi, że taka ekspansja ma być zasługą tańszych (w porównaniu na przykład z energią uzyskiwaną z paliw kopalnych) metod wytwarzania energii. „Przewidujemy, że koszty technologii potrzebnej do pozyskiwania energii będą jeszcze niższe, a do roku 2030 będziemy w stanie pokryć 40% światowego zapotrzebowania na energię, co jest bardzo dużym wzrostem w porównaniu do obecnych 22%.” dodaje Amin.

Największym wyzwaniem dla producentów odnawialnej energii będzie przejęcie rynku grzewczego oraz transportu zdominowanego przez ropę naftową, która pomimo zdominowania rynku paliwa samochodowego stanowi jedynie 5% globalnie wytwarzanej energii.

Dzięki ciągłym spadkom ceny, coraz popularniejsza staje się energia słoneczna. Zjednoczone Emiraty Arabskie w styczniu 2015 roku wygrały przetarg na zbudowanie elektrowni słonecznej o mocy 200 megawatt, która produkowała rekordowo tanią energię w cenie 5.85 centa za kilowatogodzinę. W zeszłym miesiącu natomiast, Emiraty otrzymały zlecenie na wybudowanie elektrowni o mocy 800 megawatt, gdzie cena jednej kilowatogodziny wynosić będzie zaledwie 2.99 centa.

Spadająca cena ropy naftowej negatywnie odbiła się na zapotrzebowaniu na bio paliwa, jednakże Adnan Amin twierdzi, że pozycja energii odnawialnej jest niezagrożona.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama