Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co warto wiedzieć przed dzisiejsza decyzją Fed-u?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po dzisiejszym komunikacie komitetu FOMC rynki nie spodziewają się kolejnej podwyżki stopy procentowej. Inwestorzy na podstawie kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych zakładają z ponad 96 proc. prawdopodobieństwem, że FED nie zmieni dziś stóp procentowych, a pierwszym realnym terminem takiego działania jest grudzień bieżącego roku.

 

Taki obrót spraw nie byłby specjalnym zaskoczeniem, bowiem pomimo pozytywnych odczytów niektórych dostępnych już lipcowych danych jak np. wskaźnika PMI dla przemysłu, wskaźnika zaufania konsumentów CB oraz sprzedaży nowych nieruchomości, to jak łatwo przewidzieć, Fed nie mógłby odmówić sobie poczekania do wrześniowego spotkania komitetu FOMC z bardziej konkretnymi deklaracjami. Wtedy bowiem będą znane 2 kolejne odczyty z amerykańskiego rynku pracy, a już w ten piątek opublikowany będzie odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za drugi kwartał.

 

Możliwe jest, że decydenci Rezerwy Federalnej chcieliby umocnić się w przekonaniu co do utrzymania się pozytywnego trendu spadku bezrobocia oraz potwierdzenia w odczycie dotyczącym nowych miejscach pracy, że kwietniowe dane z rynku pracy były tylko wyjątkiem od reguły.

Reklama

 

Inną sprawą jest wskaźnik inflacji. W obecnej chwili inflacja bazowa mierzona wydatkami konsumentów wynosi 1,6%, co w dalszym ciągu pozostaje poniżej 2% celu inflacyjnego. Decydenci Rezerwy Federalnej wielokrotnie podkreślali, że musieliby dostrzec wyraźny trend wzrostu cen, aby podjąć decyzję o kolejnej podwyżce stopy procentowej.

 

Trzecim, wspominanym wcześniej przez Janet Yellen czynnikiem, który od niedawna zaczął odgrywać rolę w procesie decyzyjnym komitetu FOMC jest Brexit, a przede wszystkim niepokój na globalnym rynku, który jest przez niego wywołany. Dlatego też w najbliższym czasie Fed będzie najprawdopodobniej chciał zaobserwować jaką elastyczność na wydarzenia w Europie będzie miała amerykańska gospodarka.

 

Podsumowując – dzisiejszy komunikat komitetu FOMC nie będzie zapewne obfitować w niespodzianki, warto jednak będzie wczytać się w jakiekolwiek przesłanki dotyczące odporności amerykańskiej gospodarki na Brexit, kondycji amerykańskiego rynku pracy, satysfakcji Fedu co do kierunku rozwoju inflacji oraz zapatrywań komitetu na podwyżkę stopy procentowej jeszcze w tym roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Jurczyński

Jakub Jurczyński

Młodszy analityk rynków finansowych HFT Brokers


Tematy

Reklama
Reklama