Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pomysł EBC, by w ramach walki ze światem przestępczym i terrorystami wycofać z obiegu banknot o nominale 500 euro przypadł do gustu Lawrence'owi Summersowi, byłemy doradcy prezydenta obamy, który pełnił również rolę sekretarza Skarbu. Summers jest zdania, że USA powinny zdecydować się na podobny ruch i pozbyć się "Benjamina Franklina".

 

To właśnie twarz Benjamina Franklina widoczna jest na banknocie studolarowym - czyli banknocie o największym nominale spośród tych znajdujących się w powszechnym użyciu. Summers nie zamierza oczywiście usuwać twarzy Benjamina Franklina z banknoty. Nawołuje tylko do wycofania tego nominału z obiegu... najlepiej razem z pięćdziesięciodolarówką.

Podobnie jak w przypadku europejskiej "pięćsetki" banknot o nominale 100 dolarów jest ulubionym banknotem grup przestępczych. Powód jest prosty: im wyższy nominał banknotu, tym łatwiej przetransportować lub ukryć dużą sumę pieniędzy. Dla przykładu: milion dolarów w banknotach o nominale 500 euro (odpowiednik ok. 557 dolarów) waży około 1 kg. Jeśli chcielibyśmy przenieść tą samą sumę korzystając z banknotów o nominale 20 dolarów to musielibyśmy udźwignąć ponad 22,5 kg papieru.

Summers stwierdził, że może i wycofanie z obiegu nominału 50 i 100 dolarów nie wyeliminuje przestępstw i korupcji, ale z pewnością utrudni proceder prania brudnych pieniędzy. Nominał 100 dolarów jest drugim po jednodolarówce jeśli chodzi o ilość banknotów w obiegu.

Reklama

 

Co ciekawe banknot o nominale 100 dolarów nie jest najwyższym nominałem dla dolara amerykańskiego. Jest on jedynie największym spośród tych, które znajdują się w powszechnym obrocie. Swego czasu drukowane były również banknoty o nominałach 500, 1000, 5000 i 10000 dolarów, które wykorzystywane były głównie przez banki. Na świecie znajduje się jeszcze kilkaset banknotów o nominale 10000 dolarów i pomimo tego, że są one uznawane przez rząd jako środek płatniczy to przetrzymywane są głównie przez kolekcjonerów. Banknot w nieskazitelnym stanie może być sprzedany nawet dziesięciokrotnie drożej niż jego nominał.


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama