Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Co dalej z walutą Starego Kontynentu? Rekordowa niepewności i czarne chmury amerykańskich ceł nad już słabym eksportem

Rozpoczynamy nowy tydzień na rynkach finansowych. Wczesny handel w Azji przyniósł mieszane nastroje inwestorów. Bitcoin utrzymuje się w strefie 82 000 USD, jen japoński nieco zyskał po wyższych danych płacowych, a chińskie akcji straciły wobec obaw deflacyjnych po tym, jak dane CPI stały się ujemne w lutym, po raz pierwszy od ponad roku. W tle cały czas obserwujemy dużą zmienność euro, które w zeszłym tygodniu mocno zyskało.

Komentarz walutowy: Co dalej z euro?
freepik.com |
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zasadnicze pytanie brzmi… Co dalej z walutą Starego Kontynentu?

EBC zgodnie z oczekiwaniami obniżył w zeszłym tygodniu stopy procentowe o 25 pb (st. depozytowa: 2,50%). Nieco podwyższono projekcje inflacji (powrót do celu planowany na początek 2026 vs koniec 2025) w związku z wysoką dynamiką cen energii. Marginalny wzrost gospodarczy pozostaje głównym problemem Strefy Euro. Powód? Rekordowa niepewność, brak inwestycji i czarne chmury amerykańskich ceł nad już słabym eksportem.

Zmianie uległa również retoryka EBC, który pierwszy raz od lat określił swoją politykę jako „celowo mniej restrykcyjną”. Christine Lagarde podkreśliła, że jeżeli przyszłe dane nie wskażą jednoznacznie na kolejną obniżkę, EBC się zatrzyma i nie będzie gonił rynkowych oczekiwań. Owe oczekiwania znacznie stopniały po zmianie języka po stronie EBC. Aktualnie rynki wyceniają 75% szans na cięcie w kwietniu (przed konferencją prasową Lagard kolejne cięcie było postrzegane jako pewne).

Z drugiej strony rynek uwierzył, że odwrócenie się plecami do Stanów Zjednoczonych za prezydentury Donalda Trumpa będzie dla Unii Europejskiej zbawienne i zachęci do wspierania wewnętrznej innowacyjności. Wszystko zacząć mają Niemcy, które poprzez poluzowanie reguł fiskalnych zaczną wydawać na całego, poczynając od 500 mld euro na infrastrukturę i obronność.

Rynek coraz bardziej obawia się recesji w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy obawiają się, że nowe decyzje polityczne Trumpa to już nie zagrywki biznesowe, ale niekontrolowany chaos, który koniec końców poprzez nadmierny protekcjonizm zepchnie USA z pozycji światowego lidera gospodarczego.  

Mając na uwadze powyższe kwestie, wydaje się, że mimo pokaźnej skali odbicia euro w stosunku do USD para ta może trend wzrostowy wznawiać w długim terminie, o ile sytuacja geopolityczna jakoś nadmiernie się nie zmieni. Pozycjonowanie spekulacyjne na rynku opcji względem

EUR
Eurocash S.A.
10.4604
13.33 %
Dywidendy
1 dzień
5.13 %
1 tydzień
13.7 %
1 miesiąc
15.39 %
6 miesięcy
11.94 %
pozostaje duże, ale sama para rozpoczyna tydzień od testu kluczowego punktu oporu wyznaczonego przez 200-tygodniową wykładniczą średnią kroczącą. To właśnie reakcja na ten poziom może zadecydować, czy sentymenty pozostaną „bycze” czy jednak czeka nas moment ochłodzenia. 

Mateusz Czyżkowski, Analityk Rynków Finansowych XTB

 


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama