Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Ciężkie czasy dla kursu dolara. Może być gorzej? Mamy nowe prognozy USD!

Dolar ma za sobą ciężkie miesiące. Czy idą jeszcze cięższe? Możliwe — nie brakuje bowiem zagrożeń dla waluty USA. Perspektywy kursu USD/PLN w rozmowie z FXMAG skomentowali Krzysztof Adamczak i Adam Fuchs, analitycy Currency One. 

Ciężkie czasy dla kursu dolara. Może być gorzej? Mamy nowe prognozy USD!
Opracowanie własne FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Dolar cierpi na polityce USA. Będzie jeszcze gorzej?
    1. Kurs dolara do złotego – czego spodziewać się w najbliższym czasie?

      Kurs dolara do złotego (USD/PLN) w środę 11 czerwca znajduje się na poziomie 3,72 PLN. W ciągu ostatniego miesiąca dolar potaniał o niemal 0,8%, natomiast od początku roku: o 9,6%. 

       

      Wykres. Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

      ciezkie czasy dla kursu dolara moze byc gorzej mamy nowe prognozy usd grafika numer 1ciezkie czasy dla kursu dolara moze byc gorzej mamy nowe prognozy usd grafika numer 1

      Źródło: TradingView.
       

      Dolar cierpi na polityce USA. Będzie jeszcze gorzej?

      Dolar amerykański nadal pozostaje pod silnym wpływem niestabilności polityczno-gospodarczych wynikających z protekcjonistycznej polityki handlowej Stanów Zjednoczonych. W ostatnich tygodniach i miesiącach nieustannie pojawia się pytanie, czy dolar ma szansę powrócić do poprzednich poziomów. 

      Reklama

      Analitycy MUFG przewidują, że w obliczu utrzymujących się słabych nastrojów związanych z przedłużającymi się negocjacjami handlowymi i lokalnymi czynnikami, obecne warunki nie sprzyjają umocnieniu amerykańskiej waluty w najbliższym czasie. 

      „Dolar konsoliduje się, a wraz z wejściem w drugą połowę roku widzimy ponowne zawirowania w polityce handlowej, wyraźniejsze osłabienie rynku pracy i przejście Rezerwy Federalnej do bardziej gołębich komunikatów. Będzie to katalizatorem dalszej deprecjacji dolara w drugiej połowie 2025 i w 2026 roku”, przekazali analitycy banku MUFG. 

      Jednym z najważniejszych tematów w Stanach Zjednoczonych w ostatnim czasie stała się kwestia możliwego naruszenia przez Donalda Trumpa jego uprawnień w związku z nałożeniem ceł w tzw. Dniu Wyzwolenia 2 kwietnia. 

      Przypomnijmy, że Sąd ds. Handlu Międzynarodowego uznał, że prezydent USA dokonał tego poprzez błędną interpretację ustawy o międzynarodowych nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych IEEPA (International Emergency Economic Powers Act).

      Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Okręgu Federalnego w Waszyngtonie przekazał z kolei, że amerykańskie cła pozostaną w mocy na czas trwania postępowania odwoławczego, co nie spodobało się krytykom protekcjonistycznej polityki USA. 

      Więcej o tym przeczytasz w artykule: Decyzja ws. ceł zapadła. Nie tego oczekiwał świat

      Reklama

      „Niezależnie od tego, w którą stronę to pójdzie, nie powstrzyma to strategii handlowej Trumpa i może po prostu spowodować bardziej destrukcyjne, nieprzewidywalne działania, które jeszcze bardziej podważą zaufanie inwestorów. Utracone przychody, jeśli orzeczenie zostanie potwierdzone, jeszcze bardziej osłabią obawy inwestorów dotyczące ustawy podatkowej i długoterminowej zdolności obsługi zadłużenia", przekazali analitycy MUFG. 

      Zatem, jakich poziomów kursu USD/PLN spodziewają się analitycy banku? Zgodnie z ich prognozą już wkrótce za jednego dolara zapłacimy: 

      • 3,79 PLN w drugim kwartale 2025;
      • 3,69 PLN w trzecim kwartale 2025;
      • 3,64 PLN w czwartym kwartale 2025. 

       

      Zobacz również: Przełom w rozmowach USA i Chin już blisko? Tak może wpłynąć na dolara

       

      Kurs dolara do złotego – czego spodziewać się w najbliższym czasie?

      O to, jakie wydarzenia w najbliższym czasie mogą wspierać lub osłabiać kurs dolara do złotego zapytaliśmy Krzysztofa Adamczaka, analityka Currency One. 

      Reklama

      „Kurs dolara do złotego znajduje się obecnie blisko tegorocznych minimów. I o ile z perspektywy dolara jest to nawet zrozumiałe, to siła złotego może jednak powoli zastanawiać. Wydaje się, że lokalnie mamy coraz więcej czynników, które mogłyby osłabiać naszą walutę. Tutaj prym wiedzie aspekt polityczny – z jednej strony kontynuacja kohabitacji, z drugiej raczej krucha koalicja rządząca. Globalni inwestorzy nie lubią takich warunków, więc możliwe jest stopniowe odchodzenie od polskich aktywów. Zwłaszcza że nie do końca uwierzyli w woltę RPP i dalej oczekują wyraźnych obniżek stóp jeszcze w tym roku”, powiedział Krzysztof Adamczak.

      „Z drugiej strony sentyment wobec dolara też wydaje się obecnie nadwyraz wychylony w kierunku pesymizmu. Doszliśmy do momentu, gdzie każda pogłoska o potencjalnym dogadaniu z Chinami, Meksykiem czy Kanadą będzie jednak wspierać dolara. Również układ techniczny na EURUSD sugeruje, że najbliższy okres może należeć do dolara. Wygląda więc na to, że na parze USDPLN w średnioterminowej perspektywie patrzyłbym raczej w górę niż w dół”, dodał. 

      Aktualne poziomy kursu USD/PLN w rozmowie z FXMAG skomentował również Adam Fuchs, analityk Currency One. 

      „Przez ostatnie trzy tygodnie kurs dolara uklepuje dolne ograniczenie lokalnej konsolidacji w okolicy 3,72 PLN. W ten sposób wykres w dalszym ciągu potwierdza trwający od początku roku trend spadkowy na USD/PLN. Jeżeli dojdzie do naruszenia niedalekich tegorocznych dołków, to otwarta zostanie możliwość ataku na minima sprzed ponad 4 lat, najpierw na 3,64 i następnie na obszar 3,60 PLN. Przełamanie linii trendu spadkowego może oznaczać próbę dojścia do strefy oporu w rejonie 3,80-84 PLN”, stwierdził Adam Fuchs. 

      „Fundamentalnie o kierunku handlu na tej parze zdecydują trzy nierozerwalnie związane ze sobą czynniki: globalna polityka handlowa, jej wpływ na inflację i PKB, które zdecydują o stopach procentowych. Wiele wskazuje na to, że ścieżka luzowania monetarnego nie będzie szybka ani w USA, ani w Polsce. Jednak w takim układzie na dłuższą metę może to stanowić większe wsparcie dla USD. Jeśli spojrzymy szerzej, to aktualna dynamika wydarzeń polityczno-gospodarczych wydaje się tylko w ograniczonym stopniu odzwierciedlona na wykresach. A to otwiera szansę dla większej zmienności w krótkim terminie (przynajmniej do końca kwartału i początku wakacji)”, dodał. 

       

      Zobacz również: Gwardia Narodowa na ulicach USA. Trump popełnił błąd?

      Reklama

      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane