Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ciężki rok na rynku surowców i perspektywy na 2016 rok

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rok 2015 był ciężkim okresem na rynku surowców. Praktycznie wiele z nich zanotowało wieloroczne minima, a najbardziej w oczy rzucała się przecena ropy naftowej, czy złota, choć okazuje się, że nie były to do końca najgorsze aktywa surowcowe w mijającym roku, a na przecenę wszystkich z nich wpłynęły przede wszystkim trzy czynniki.

 

Przecena surowców to przede wszystkim efekt zdecydowanej nadpodaży i dalsze niedostosowanie bieżącego poziomu produkcji do zapotrzebowania. Z drugiej strony jest to światowy popyt. W tym miejscu najbardziej cierpiały surowce przemysłowe, gdyż umiarkowany globalny wzrost gospodarczy oraz mocno hamująca chińska gospodarka odcisnęły prawie niezmywalne piętno. Chiny nie rozwijały się tak wolno od wielu lat i wszystko wskazuje na to, że nie uda się osiągnąć 7% postawionego przez chiński rząd. Co więcej, dane na temat obecnego wzrostu wydają się być mocno naciągane, dlatego wiele uczestników rynku wątpi nawet w obecny poziom rozwoju gospodarczego. Niski wzrost w Chinach to efekt zmiany modelu ekonomicznego. Wzrost gospodarczy będzie niedługo napędzany w głównym stopniu poprzez usługi i popyt zewnętrzny, a nie inwestycje i eksport, jak było do tej pory.

 

Trzecim czynnikiem jest siła amerykańskiego dolara. Dolar zyskiwał dzięki rosnącej dywergencji pomiędzy politykami monetarnymi, a bieżącym miesiącu doszło do historycznego wydarzenia, czyli pierwszej podwyżki stóp procentowych od niemal 10 lat. Wyższe realne stopy procentowe spowodowały, że dolar był praktycznie najmocniejszą walutą w mijającym roku.

Reklama

 

Ropa była najbardziej komentowanym surowcem w całym 2015 roku. Ceny sięgnęły wieloletnich minimów. W przypadku ropy Brent były to 11 letnie minima, a ropy WTI niemal 7 letnie dołki. Niskie ceny w pierwszej części roku były pochodną decyzji OPEC o utrzymaniu celu produkcyjnego w końcówce 2014 roku. Po drugie obserwowaliśmy mocny spadek aktywnych wież wiertniczych w Stanach Zjednoczonych, co zwiastowało ograniczenie produkcji tego surowca. W pewnym momencie mogliśmy oczekiwać początku oczekiwanego odbicia, kiedy ropa znajdowała się już blisko 60 USD za baryłkę. Był to wynik spadku produkcji w USA oraz mocnej redukcji zapasów. Jednak druga część roku przyniosła powtórkę z początku roku. Zapasy zaczęły ponownie rosnąć i wzrosły do okolic historycznych maksimów, co miało miejsce m.in. w Cushing – miejscu rozliczeń kontraktów terminowych na ropę w Stanach Zjednoczonych. Prawdziwym ciosem dla „czarnego złota" było jednak kolejny raz posiedzenie OPEC. Kartel właściwie zdecydował się na porzucenie celu produkcyjnego, a ze strony poszczególnych państw było słychać wskazania, że nie ma chęci wpływania na cenę ropy poprzez ograniczenie produkcji. Cel OPEC wydaje się jasny – usunąć z rynku wysokokosztowych konkurentów. Dodatkowo na początku 2016 roku mamy ryzyko dodatkowej nadpodaży ze strony Iranu, który spodziewa się zdjęcia sankcji gospodarczych po wypełnieniu porozumienia nuklearnego. Produkcję ropy ma zwiększyć również Libia w której stabilizuje się sytuacja geopolityczna. Warto jednak podkreślić, że popyt na surowiec powinien odbijać. Pomimo obaw o wzrost gospodarczy w Chinach, tamtejszy popyt na paliwa wydaje się rosnąć w stałym tempie, co powinno doprowadzić do powolnego bilansowania się rynku w drugiej połowie przyszłego roku. Wobec takich faktów cena powinna zacząć odbijać w najbliższych miesiącach bazując na zmieniającej się sytuacji fundamentalnej.

 

Złoto należało również do jednych z najgorętszych surowców w mijającym roku. 6 letnie dołki wywołane były poprzez oczekiwania, co do wyższych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Złoto nie płaci odsetek, dlatego perspektywy wyższych realnych stóp procentowych doprowadziły do znaczącego obniżenia się popytu na ten szlachetny kruszec. Złoto powinno również tracić w najbliższych roku, choć dynamika powinna być nieco ograniczona, co związane będzie ze ścieżką podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Podobna sytuacja będzie miała miejsce z innymi metalami szlachetnymi, choć platyna powinna zachowywać się nieco lepiej, dzięki dużej dywersyfikacji popytu.

 

Nikiel okazał się być najgorszym surowcem w 2015 roku. Jest to wynik rekordowych zapasów oraz obaw o wzrost gospodarczy w Chinach. Cena spadła blisko poziomu 8000 USD za tonę pokonując dołki z 2008 roku. Już w mijającym roku mieliśmy do czynienia z deficytem produkcji, a popyt wydaje się dosyć mocno odbijać. Okazuje się, że ponad dwie trzecie producentów metalu produkuje ze stratą, co wywoła deficyt w produkcji do końca bieżącego dziesięciolecia. Okazuje się, że metal ten może należeć do jednych z najlepszych surowców w 2016 i kolejnych latach.

Reklama

 

Równie słabo zachowywało się w tym roku surowce rolne, choć z małymi wyjątkami. Czynniki wpływające na niskie ceny są podobne jak w przypadku reszty surowców. Duże zapasy oraz wysoka produkcja, która nie była współmierna do globalnego popytu. Dobra pogoda w tym roku, a w szczególności sezon letni wpłynął pozytywnie na zbiory takich surowców jak pszenica, kukurydza, czy soja, które w przypadku wielu krajów były rekordowe. Z drugiej strony mieliśmy ryzyko ze strony zjawiska pogodowego jakim jest El Nino. W wielu rejonach świata powoduje ono spore susze, które obniżają perspektywy na najbliższe sezony. Zagrożenie rekordowym El Nino trwa już od 2014 roku. W mijającym roku nasilił się jego wpływ, lecz tak naprawdę nie uderzył z oczekiwaną przez prognostyków siłą. W tym miejscu należy jednak stwierdzić, że El Nino będzie miało wpływ jeszcze przez najbliższe wpływy, a w szczególności na surowce takie jak kakao, cukier, czy kawa.

 

Kakao okazało się być najlepszym surowcem w 2015 roku, co związane było ze wspomnianym El Nino. Niskie zbiory wywołały deficyt pomiędzy produkcją, a konsumpcją. Światowy popyt wydaje się być mocny, a bogacenie się globalnego społeczeństwa powinno wpływać na zwiększenie spożycia czekolady w przyszłych latach, dlatego kakao wydaje się być jednym z najlepszych surowców na najbliższe lata, pomimo relatywnie wysokich cen w porównaniu do innych surowców rolnych jak np. kawa, czy cukier.

 

Lepiej może zachowywać się również bawełna. Od kilku lat mamy do czynienia z rekordowymi zapasami, a wskaźnik zapasów do konsumpcji utrzymuje się w okolicach 100%. Odbija jednak popyt, a niskie ceny wywołały ograniczenia w produkcji, co doprowadziło do deficytu w produkcji.

Reklama

 

Podsumowując, na rynku w przyszłym roku w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia z brakiem równowagi, co utrzyma presję na surowcach. Z drugiej strony ceny znajdują się na wieloletnich dołkach i część z nich wydaje się mieć dosyć solidne podstawy do odbicia już w przyszłym roku. Mimo wszystko nie powinny to być duże odbicia cenowe biorąc pod uwagę to, iż siła amerykańskiego dolara powinna się utrzymać. 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stajniak

Michał Stajniak

Wicedyrektor Działu Analiz XTB. Specjalizuje się rynkach surowców i towarów, rynku walutowym oraz sytuacji ekonomicznej w Polsce, USA i Chinach. Z XTB związany od 2014 roku, gdzie rozpoczął jako analityk rynków finansowych, by w 2019 roku awansować na stanowisko Zastępcy Dyrektora Działu Analiz. Jego komentarze często pojawiają się w mediach, w których dzieli się swoją wiedzą z zakresu rynków finansowych. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na studiach podyplomowych “Profesjonalny Inwestor”

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Tematy

Reklama
Reklama