W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,4221 (umocnienie złotego o 0,6%). W pierwszej części ubiegłego tygodnia mieliśmy do czynienia z relatywną stabilizacją kursu złotego w oczekiwaniu na posiedzenie RPP. Rada zdecydowała się na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, podczas gdy konsensus zakładał obniżkę stóp procentowych o 25pb, co doprowadziło w środę do umocnienia złotego. W czwartek doszło do dalszego spadku kursu EURPLN wspieranego przez jastrzębi wydźwięk konferencji prasowej prezesa NBP, A. Glapińskiego.
Piątkowa decyzja agencji Fitch o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy jest neutralna dla kursu polskiej waluty. W tym tygodniu kluczowa dla kursu złotego będzie zaplanowana na wtorek publikacja wstępnych danych o PKB w Polsce w III kw. Nasza prognoza kształtuje się powyżej oczekiwań rynku, stąd jej realizacja mogłaby oddziaływać w kierunku umocnienia złotego. Do spadku kursu EURPLN może przyczynić się również przewidziana na środę publikacja danych z Chin. W naszej ocenie zaplanowane na ten tydzień publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego.
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 5,14 (wzrost o 38pb), 5-letnie do 4,79 (wzrost o 32pb), a 10-letnie do 4,94 (wzrost o 21pb). W ubiegłym tygodniu doszło do wzrostu stawek IRS w reakcji na nieoczekiwaną decyzję RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, podczas gdy konsensus zakładał obniżkę o 25pb. W kierunku dalszego zwiększenia stawek IRS oddziaływał również jastrzębi wydźwięk konferencji prezesa NBP A. Glapińskiego. Rynek kontraktów FRA wycenia obecnie obniżki o łącznej skali ok. 100pb do końca 2024 r.
Piątkowa decyzja agencji Fitch o utrzymaniu ratingu Polski oraz jego perspektywy jest neutralna dla stawek IRS. W tym tygodniu kluczowa dla inwestorów będzie publikacja wstępnych krajowych danych o PKB, która naszym zdaniem może przyczynić się do wzrostu stawek IRS. Uważamy, że przewidziane na ten tydzień publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla krzywej.
Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.
Tematy
Wybrane wskaźniki makroekonomiczne w Polsce w ujęciu miesięcznym
Wybrane wskaźniki makroekonomiczne w Polsce w ujęciu kwartalnym
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję