Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Chiny przywracają optymizm

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po czterech kolejnych spadkowych sesjach, indeks Shanghai Composite zanotował wzrost o blisko 3%. Zyskowne zamknięcie sesji giełdowej w Chinach przywraca nadzieję, że fala silnej wyprzedaży  może dobiegać końca. Taką właśnie opinią podzielił się ze światem finansowym prezes Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuan podczas szczytu grupy G20 w Ankarze podczas ubiegłego weekendu. Jego zdaniem dotychczasowe działania agencji rządowych zapobiegły długotrwałemu kryzysowi, a w najbliższym czasie powinno to znaleźć również swoje odzwierciedlenie w uspokojeniu się sytuacji na parkietach giełdowych.

Wczorajsza sesja na w Europie charakteryzowała się ostrożnym optymizmem inwestorów wobec dalszego rozwoju sytuacji. Głównie europejskie indeksy zanotowały zyski, jednak w dużej mierzej nie wychodziły one powyżej 1%. Jednak dzisiejszy rozwój wypadków został przyjęty zdecydowanie bardziej entuzjastycznie. Indeks DAX w pewnym momencie zyskiwał ponad 2,5% w skali dnia, jednak od tego czasu zyski zostały zdecydowanie zredukowane i na zamknięcie indeks największych niemieckich spółek zanotował poziom o niewiele ponad 1,5% wyższy niż wczoraj. Po raz kolejny silnym wzrostom uległy notowania akcji K+S. Niemiecka spółka z sektora chemicznego ma być celem wrogiego przejęcia przez kanadyjskie Potash Corp. Kanadyjczycy w ostatnim czasie podpisali umowy z największymi bankami inwestycyjnymi w celu doprowadzenia do przejęcia K+S, co pokazuje ich determinację. Po tych działaniach wiele firm podniosło perspektywę dla K+S z neutralnej na kupuj, co również sprzyjało wzrostom cen akcji.

Po przedłużonym weekendzie - w związku z obchodami święta pracy - ponownie wystartowała sesja giełdowa na Wall Street. Początek notowań na amerykańskich parkietach wygląda obięcująco, a najważniejsze indeksy znajdują się o blisko 1,5% wyżej niż podczas piątkowego zamknięcia. Dla inwestorów z sektora energetycznego istotną informacją może okazać się aprobata ze strony Unii Europejskiej na kupno francuskiej spółki Alstom przez General Electric. Umowa ta jednak jest obwarowana pewnymi obostrzeniami, GE będzie musiał dokonać sprzedaży części biznesu związanego z turbinami gazowymi. UE zaproponowało, że Ansaldo Energia SpA mogłoby zostać nabywcą w tej transakcji. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na decyzję władz europejskich, dzięki czemu notowania General Electric rosną o blisko 3%.

Inwestorzy w Polsce byli zdecydowanie mniej optymistycznie nastawieni do dzisiejszych wydarzeń sugerując się wzrostem indeksu WIG20 o zaledwie 0,13%. Jednak patrząc na kompozycję zmian w indeksie pojawiają się spółki które notowały solidne zyski. Przede wszystkim na plus dzień mogą zaliczyć spółki energetyczne: Enea, PGE oraz Tauron zyskały ponad 4% w skali dnia. Na wyższych notowaniach ceni miedzi skorzystał KGHM, którego cena akcji wzrosła powyżej 80 złotych.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Arkadiusz Trzciołek

Arkadiusz Trzciołek

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych z szczególnym naciskiem na pary z grupy G10 oraz Europy środkowo-wschodniej. Ceni sobie podejście makroekonomiczne do analizy wydarzeń na rynkach, wspierając się metodami ilościowymi przy wykorzystaniu modeli ekonometrycznych. Biegle posługuje się językiem angielskim, zna język niemiecki oraz hiszpański. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.


Tematy

Reklama
Reklama