Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim czasie Chiny poprosiły Wielką Brytanię o porady przy tworzeniu ich nowego systemu regulacyjnego, który ma powstać w odpowiedzi na ostatnie niedopatrzenia, takie jak spadki na chińskiej giełdzie.

W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie reprezentantów obu państw, wydźwięk rozmów wskazywał na rosnącą potrzebę Pekinu w poszukiwaniu pomocy z zewnątrz, w celu udoskonalenia regulacji oraz poprawy infrastruktury finansowej, podwyższenia transparentności, zmniejszenia ryzyka systemowego itp.

Niedociągnięcia finansowych regulacji w Chinach, unaoczniły się przy okazji spadków na tamtejszych giełdach, kiedy to w krótkim czasie główne indeksy straciły jedną trzecią wartości. Żeby powstrzymać katastrofę, Chiński rząd zareagował bardzo gwałtownie, między innymi wstrzymując krótką sprzedaż oraz wstrzymując udzielanie pożyczek  w celu zakupu akcji. Te interwencje zostały odebrane przez świat jako zbyt duże wtrącanie się rządu w sprawy rynkowe, co dodatkowo zmniejszyło zainteresowanie chińską giełdą.

Serwis Reuters podaje, że Chiny już od dłuższego czasu rozważały połączenie sił nadzorczych w jedną dużą regulację, która miałaby obejmować bankowość, fundusze, ubezpieczenia oraz papiery wartościowe, jednakże ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Wielka Brytania odnowiła swój system regulacji tuż po kryzysie finansowym z 2008 roku, nadając Bankowi Anglii znacznie więcej uprawnień niż dotychczas. Niestety Chiny nie są w stanie odtworzyć ścieżki naprawczej, jaką przeszedł brytyjski system finansowy, głównie ze względu na różnice w systemie politycznym.  Chińczycy traktują model brytyjski jako wzór, na którym można oprzeć się w przypadku tworzenia własnych poprawek, jednakże są świadomi tego, że nie uda się skopiować go w 100%.

Reklama

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz kiedy Chiny zwracają się o pomoc z zewnątrz w przypadku ich systemu finansowego, według Reutersa Ludowy Bank Chin wystąpił z podobną prośbą o poradę do Systemy Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych.

Wielka Brytania przyznaje, że zapytana, chętnie udzieli odpowiedzi, jednak system finansowy Chin, to przede wszystkim problem rządu chińskiego.

 Co dalej?

Obecnie rozważane są dwie propozycje, które w domyśle miałyby usprawnić system finansowy oraz jego nadzór.

Pierwszą opcją jest połączenie trzech największych chińskich komisji regulacyjnych. Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych (CSRC), Chińska Komisja Regulacyjna ds. Banków (CBRC)oraz Chińska Komisja Regulacyjna ds. Ubezpieczeń (CIRC), połączone komisje tak jak dotychczas miałyby odpowiadać przed Stałym Komitetem Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.

Inną opcją jest utworzenie całkowicie nowej komórki, swoistej super komisji, która odpowiadałaby przed Ludowym Bankiem Chin (ten i tak musiałby odpowiadać dodatkowo przed „Stałym Komitetem…”) co zwiększyłoby jego wpływy, na wzór Banku Anglii.

Reklama

Choć zdania są podzielone, wiadomo że rząd Chin intensywnie debatuje na powyższy temat, gdyż wyczerpują się jego pomysły na sprawny nadzór nad chińskim systemem finansowym.


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama