Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Chiny pogrążą rynki wschodzące

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ogromne problemy Chin utrzymają rynki wschodzące (emerging markets) pod presją przez najbliższe 5 lat - ostrzega Goldman Sachs.

 

W raporcie zawierającym prognozy dla gospodarki Chin bank radzi klientom by Ci "dostosowali obecną ekspozycję" w aktywach rynków wschodzących.

 

"Kraj (Chiny) próbuje przejść z modelu gospodarki opartego na eksporcie i inwestycjach do bardziej zbalansowanego modelu gospodarki opartej na konsumpcji" - czytamy w raporcie Goldman Sachs. "Tak kompleksowy program reform nigdy nie został w pełni wykonany na tak dużą skalę. Transformacja, o ile do niej dojdzie, raczej nie przebiegnie gładko".

Reklama

Oznacza to, że Chiny będę źródłem podwyższonej zmienności na rynkach nie tylko w tym roku, ale i w następnych pięciu latach. Najsilniej narażone na wszelkie konsekwencje będą rynki wschodzące.

 

"Gospodarki rozwinięte nie będą w 100% odporne na zmienność generowaną przez Chiny, jednak bezpośrednie i pośrednie skutki będą dla nich mniejsze; nadal jednak oczekujemy, że rynki finansowe w krajach rozwiniętych będą nadpobudliwe, tak jak to miało miejsce w sierpniu ubiegłego roku i na początku roku 2016".

 

Deprecjacja renminbi

Tym czym rynki wschodzące powinny się najbardziej przejmować jest waluta Chin. Państwo Środka najprawdopodobniej będzie konsekwentnie deprecjonować swoją walutę w najbliższych latach. Bank prognozuje, że yuan osłabi się o około 10-20% w przeciągu 2 najbliższych lat.

Reklama

"Trwała deprecjacja renminbi przez Chiny pociągnie w dół waluty gospodarek wschodzących" - stwierdza raport banku. To przyczyni się do wzrostu zadłużenia tych gospodarek, ze względu na to, że ich dług jest głównie denominowany w dolarach.

 

Chiński popyt na surowce

"Rynki wschodzące są również bardziej zależne od chińskiego popytu na surowce związane z przemysłem i budownictwem, w związku z tym, że oczekujemy osłabienia wzrostu w tych sektorach, zmniejszą się również przychody eksporterów" - dodaje Goldman Sachs.

 

Źródło informacji: CNBC

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama