Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Chiny lecą w dół

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zawieruch na chińskim rynku ciąg dalszy - dzisiejszego ranka, najpopularniejszy wskaźnik szanghajskiej giełdy "The Shanghai Composite Index" poszybował w dół o 3,5% (do poziomu 3,005.17). To już drugi dzień tamtejsza giełda mieni się w czerwieni. Index zaliczył największy dwudniowy spadek w ciągu ostatnich trzech tygodni (-6,1%). Porównując wyniki z końcówki sierpnia do okresu czerwcowego, chińskie fundusze inwestycyjne straciły łącznie 44% wartości. Nie jest dobrze.

 

Rząd Państwa Środka niezbyt dobrze radzi sobie z zatrzymaniem lawiny wyprzedaży przecenionych akcji. Cięcia stóp procentowych i plany zwiększenia wydatków państwa, w celu pobudzenia gospodarki nie przekonały zaniepokojonych inwestorów. Również pozycja Juana w banku centralnym i instytucjach finansowych mocno podupadła w minionym miesiącu.

 

Jak powiedział Bloombergowi Zhang Haidong, główny strateg w Jinkuang Investment Managment w Szanghaju: "Ekonomia nie dała znaku poprawy po ostatnich cięciach stóp procentowych i rezerwy obowiązkowej, natomiast wciąż obecne są oczekiwania wobec deprecjacji Juana. Denominowane aktywa Juana mierzą się z oddolną presję. Rynek wciąż pozostaje słaby".

Reklama

 

Ze spadkiem skończyły również index Hang Seng w Honk Kongu oraz benchmark Sensex w Indiach. Od czerwieni uchroniła się Japonia, której bank centralny zapowiedział pozostanie przy dotychczasowej polityce pieniężnej (Japoński Index Nikkei 225 podniósł się o 0,3 punkta procentowego), czyli skupowania aktywów o wartości 80 bilionów Jenów pod bazę monetarną (podwyżka z 70 bilionów). Ogłoszenie BoJ zaowocowało umocnieniem się Jena w stosunku do dolara.

 

569 funduszy inwestycyjnych w Chinach, pod koniec sierpnia było wartych w sumie 724,8 miliardów Juanów, podczas gdy w lipcu kwota ta była prawie dwukrotnie wyższa (1,3 biliona Juanów). To wspomniane już we wstępie 44% spadku. Chiny pociągają za sobą część Europy, która drży również w oczekiwaniu na prawdopodobną, czwartkową decyzję FED w sprawie ewentualnego podniesienia stóp procentowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Tematy

Reklama
Reklama