Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poprzednie miesiące w przypadku odczytów dotyczących importu i eksportu z Chin przyzwyczaiły nas do jednego: to silnych spadków świadczących o problemach drugiej największej gospodarki na świecie. Dzisiejsze publikacje z tego względu mają szczególnie pozytywny wymiar. Wartość eksportu wzrosła po raz pierwszy po ośmiu miesiącach spadków. Dodatkowo było to najwyższe tempo wzrostu od roku.

 

Eksperci spodziewali się, że po fatalnych odczytach za luty, kiedy wartość eksportu spadła o 25,4% (największy spadek od połowy 2009 roku) w marcu eksport wzrośnie o 2,5%. W przypadku odczytów dotyczących importu czy eksportu dane najczęściej znacznie odchylają się od prognoz. Tak było i tym razem, przy czym odchylenie było zdecydowanie pozytywne, gdyż okazało się, że w marcu wartość eksportu w dolarach wzrosła o 11,5% (w ujęciu rocznym). W krajowej walucie eksport wzrósł 0 18,7% (po spadku o 20,6% w lutym).

 

W przypadku importu nadal obserwujemy tendencję spadkową. Ujemną roczną dynamikę importu obserwujemy już 17 miesiąc z rzędu! Pozytywne w odczycie było jednak to, że spadek wartości był mniejszy od prognoz. Import denominowany w dolarach spadł w marcu o 7,6% (w ujęciu rocznym) przy prognozie spadku o 10,2% i spadku o 13,8% w lutym. Import denominowany w walucie krajowej spadł tylko o 1,7% przy spadku o 8% w lutym.

Reklama

 

Dzisiejsze dobre dane częściowo zawdzięczamy niskiej bazie z ubiegłego roku (wyniki porównujemy do marca 2015).

"W pewnym sensie te dane nie są zaskakujące ze względu na efekt bazy. Dodatkowo władze stymulowały gospodarkę dość znacząco - cięcia stóp procentowych i stopy rezerw obowiązkowych - tak więc obserwujemy poprawę i stabilizację" - powiedział Jonathan Pain, autor biuletynu inwestycyjnego "The Pain Report".


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama