Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Chińska zabawa trwa

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejny raz na oczach inwestorów z całego świata rozgrywa się "wojna" o utrzymanie wzrostów na chińskim rynku akcyjnym. Generalnie ruch, który powinien wspomóc wzrosty na chińskim parkiecie nie odniósł rezultatów, a rynkowe plotki wywołały kolejną falę wyprzedaży akcji w Chinach. Wobec wydarzeń z Dalekiego Wschodu, europejskie oraz amerykańskie rynki przeżywały dziś ciężkie chwile.

Ludowy Bank Chin zdecydował się dzisiaj na potrojenie płynności, którą dostarcza na rynek, aby obniżyć rynkowe stopy procentowe. Polityka zwiększonej płynności to ruch, aby utrzymać chińskiego juana na niższych poziomach. Niższe stopy procentowe są pozytywne dla zadłużonych przedsiębiorców, natomiast inwestorów zachęcają do patrzenia się w stronę rynku akcyjnego. 

Jednakże taki ruch nie wspomógł odbicia w Shanghaju. Na rynku zaczęły krążyć plotki, iż duże państwowe fundusze przestały skupować akcje państwowych koncernów. Dodatkowo część brokerów, myśląć, że najgorsze jest już za nimi, zezwoliła swoim klientom na krótką sprzedaż akcji chińskich spółek. Wobec takich informacji, Shanghai Composite zakończył dzisiaj dzień tracąc ponad 6%.

Nie lepiej było dzisiaj w Europie, w której w dalszym ciągu toczą się debaty wokół Grecji. Jednakże głównym czynnikiem powodującym dzisiaj wyprzedaż był słaby sentyment z Chin. DAX stracił na zakończeniu 0,22%, CAC 40 zniżkował o 0,27%, natomiast FTSE 100 stracił 0,37%.

Reklama

Wyprzedaż miała również miejsce w przypadku warszawskiego parkietu. Silne wyprzedawane były dzisiaj akcje KGHM, co było wywołane spadkami cen miedzi oraz słabymi perspektywami chińskiej gospodarki, która nadaje tempo cenom metali na świecie. Akcje straciły dzisiaj prawie 4% swojej wartości. Z drugiej strony mocno zyskiwał dzisiaj sektor energetyczny, pomimo dalszych spekulacji na temat wykupu nierentownych kopalń. Dzisiejsze wzrosty takich spółek jak PGE, Tauron, czy Enea nastąpiły po wczorajszej mocnej wyprzedaży. WIG20 stracił na zakończeniu 0,21%. 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stajniak

Michał Stajniak

Wicedyrektor Działu Analiz XTB. Specjalizuje się rynkach surowców i towarów, rynku walutowym oraz sytuacji ekonomicznej w Polsce, USA i Chinach. Z XTB związany od 2014 roku, gdzie rozpoczął jako analityk rynków finansowych, by w 2019 roku awansować na stanowisko Zastępcy Dyrektora Działu Analiz. Jego komentarze często pojawiają się w mediach, w których dzieli się swoją wiedzą z zakresu rynków finansowych. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na studiach podyplomowych “Profesjonalny Inwestor”

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Tematy

Reklama
Reklama