Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

CFTC: Coraz mniej shortów na ropie

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spekulanci zmniejszyli pozycje na spadek cen ropy naftowej do najniższego poziomu od 11 miesięcy. Dojście do poziomu 50 dolarów za baryłkę może oznaczać powrót rynku do równowagi.

 

Ropa zdrożała o 7.4% w bieżącym miesiącu na giełdzie w Nowym Jorku. Przyczyniły się do tego spadek produkcji w USA i nieplanowane przerwy w produkcji w Kanadzie i Nigerii. Ceny wzrosły o prawie 90% od lutego. Zarządzający funduszami posiadają najmniej krótkich pozycji od czerwca wynika z danych CFTC.

 

Jeżeli otworzyłeś pozycję krótką w lutym, to musiałeś przetrwać bolesny wzrost”- mówi Kyle Cooper, dyrektor analiz IAF Advisors and Cypress Energy Capital Managment.

Reklama

 

Ropa rośnie na fali zakłóceń. Nigeryjskie wydobycie spadło do najniższego poziomu od 27 lat po tym jak bojownicy zaatakowali rurociągi w delcie rzeki Niger. Ponadto pożary, które wybuchły na początku w rejonie Fortu McMurray w Kanadzie spowodowały redukcję wydobycie o 1.2 miliona baryłek dziennie.

 

Rynkowa równowaga

 

Analitycy uważają, że popyt i podaż na rynku ropy naftowej wracają do równowagi. Goldman Sachs podwyższył prognozowaną cenę ropy WTI na 2016 rok do 44.6 dolarów za baryłkę, a jeszcze w maju oczekiwał 38.4 dolarów.

Reklama

 

Nastawienie na  shorty zostało zniszczone” – uważa Phil Flynn senior analityk w Price Futures Group. „Dużo osób z niedźwiedzim nastawieniem zakładało, że ceny utrzymają się w trendzie. Kiedy relatywnie niedźwiedzie banki zmieniły swoje nastawienie na bycze, niedźwiedzie też zareagowały”.

 

Wydobycie ropy w USA spadło do 8.77 miliona baryłek dziennie, wynika z opublikowanego 20 maja raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Liczba aktywnych platform wiertniczych w Stanach Zjednoczonych spadła o 2 do 316 w ubiegłym tygodniu co jest najniższą liczbą od października 2009.

 

„Liczba aktywnych wiertnic wzmacnia bycze nastawienie” – mówi Flynn. „Oni nadal tną produkcję i potrzeba będzie miesięcy, by doprowadzić do zwiększenia produkcji ropy”.

Reklama

 

 

Sytuację mogłoby zmienić osiągnięcie przez kartel OPEC porozumienia w sprawie ograniczenia produkcji ropy naftowej na najbliższym posiedzeniu odbywającym się 2 czerwca w Wiedniu jest mało prawdopodobne biorąc pod uwagę strategię Arabii Saudyjskiej polegającą na wypieraniu z rynku wysoko kosztowej konkurencji.

 

Źródło informacji: Bloomberg

 

Reklama

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bartosz Zając

Bartosz Zając

Trader rynku Forex. Swój handel opiera głownie na analizie technicznej, ze szczególnym uwzględnieniem formacji świecowych i poziomów S/R.


Tematy

Reklama
Reklama