Na skróty:
- w poniedziałek poznamy bazowy wskaźnik CPI dla Polski
- dla kursu euro (EUR) i dolara (USD) najważniejszym wydarzeniem będzie środowa decyzja w sprawie stóp procentowych
- dużo będzie się działo wokół funta szterlinga (GBP)
- w piątek Bank Japonii pochyli się nad oprocentowaniem
Najważniejsze dane dla rynku walut: FOMC i stopy
W środę wieczorem najprawdopodobniej dojdzie do długo oczekiwanej obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. O godzinie 20:00 cały świat będzie obserwował, jaką decyzję podejmie FOMC. Rynek jest pewny jednego: cięcia stóp będą na pewno, jednak niepewna pozostaje ich skala.
O godzinie 20:30 odbędzie się również konferencja prasowa FOMC, na której zostanie omówiona bieżąca sytuacja gospodarcza oraz prognozy makroekonomiczne.
W naszej ocenie jest przestrzeń w najbliższych kwartałach do osłabienia dolara. Rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w USA sprawi, że inwestorzy będą spekulować, co do głębokości rozpoczynającego się cyklu obniżek stóp procentowych i tym samym spychać dolara na niższe poziomy - mówił dla FXMAG zarządzający Filip Nowicki
Z perspektywy nadchodzącego tygodnia i kursu dolara ważne są również odczyty z USA, które zostaną opublikowane wtorek: sprzedaż detaliczna (godzina 14:30) oraz produkcja przemysłowa (15:15).
Zobacz także: Kurs dolara spadł o ponad złotówkę. Uważaj, to wydarzenie wstrząśnie USD
Kurs polskiego złotego: na jakie dane zwrócić uwagę?
Oczywiście kluczowa dla polskiego złotego będzie decyzja dotycząca stóp procentowych w USA, jednak w nadchodzącym tygodniu pojawi się kilka istotnych wydarzeń dla PLN. W poniedziałek, 16 września o godzinie 14:00, zostanie opublikowany bazowy wskaźnik CPI. W poprzednim ujęciu rocznym wyniósł on 3,8%, a aktualna prognoza zakłada wynik na poziomie 3,7%. Ten odczyt może wpłynąć na zmienność kursów walut w stosunku do złotego.
Inflacja bazowa jest istotnym wskaźnikiem, ponieważ wyklucza czynniki pozostające poza wpływem polityki pieniężnej, co daje lepszy wgląd w aktualne trendy cenowe w Polsce.
Na kurs euro do złotego wpływ będzie miał również wtorkowy odczyt z niemieckiej gospodarki. O godzinie 11:00 zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW, ważny wskaźnik nastrojów analityków wobec gospodarki.
Niemcy przeżywają obecnie najgłębszy kryzys od dekad, z produkcją przemysłową 26% poniżej trendu sprzed pandemii. Realna produkcja u naszych zachodnich sąsiadów spadła o 16% w ciągu ostatnich 7 lat. A prognozy na ten rok nie napawają optymizmem. O tym więcej przeczytasz tutaj: Trwa najgorszy kryzys od dekad w niemieckim przemyśle
Notowania funta (GBP/PLN) mogą zaskoczyć!
W najbliższych dniach napłyną również dane z Wielkiej Brytanii. W środę zostanie opublikowana wysokość inflacji CPI, która obecnie wynosi 2,2%, a rynek oczekuje wzrostu o jeden punkt procentowy. W czwartek o 13:00 poznamy także decyzję w sprawie stóp procentowych, choć nie przewiduje się ich zmiany. Ewentualne niespodzianki, zarówno w górę, jak i w dół, mogą wywołać spore zamieszanie na rynku FOREX.
Kurs jena (USD/JPY) czeka na decyzję
W piątek o 5 rano pojawi się decyzja w sprawie stóp procentowych w Japonii. Rynek spodziewa się, że do zmian nie dojdzie i stopy pozostaną na tym samym poziomie.
Głównym powodem jest negatywna reakcja rynku na poprzednią podwyżkę stóp w lipcu i rekordowym spadku Nikkei 225 5 sierpnia. Ponadto BOJ ma nadal monitorować efekty ostatniego zacieśniania monetarnego - mówli eksperci z XTB
Przypomnijmy, że ostatnia niespodziewana podwyżka o 15 pb do 0,25% wywołała paniczną wyprzedaż na globalnym rynku akcji oraz gwałtowne umocnienie JPY. Było to wynikiem tzw. carry trade, który zyskał popularność dzięki długo utrzymującym się ujemnym stopom procentowym w Japonii oraz stale osłabiającej się japońskiej walucie. O tym więcej przeczytasz tutaj: Krach na giełdzie w Tokio. Akcje spadają w zawrotnym tempie
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję