Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bullard - sytuacja na rynku pracy odpowiednia by podnieść stopy procentowe

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bieżący tydzień  będzie obfitował w wystąpienia członków Rezerwy Federalnej. Oficjele FED będą się starali przygotować rynki do czerwcowych planów w sprawie podwyżek stóp procentowych. Rynki jak na razie nie widzą większych szans na czerwcową podwyżkę, prognozując takową dopiero na lipiec. Jeśli FED uzna, że gospodarka spełnia już wystarczające warunki by zacieśnić politykę pieniężną to musi przygotować do tego rynki, tak by 15 czerwca nie wywołać szoku.

 

W ostatnim czasie komunikaty FED stają się coraz bardziej jastrzębie. Również dzisiejsze przemówienie James Bullarda, szefa FED w St. Louis, miało taki charakter.

Bullard uważa, że sytuacja na rynku pracy (niskie bezrobocie) zaczyna wywoływać presję inflacyjną, co wzmacnia potrzebę podwyższenia stopy procentowej.

"Rynek pracy jest obecnie stosunkowo silny. To może przyczynić się do zwiększenia presji na inflację" - powiedział dziś w Pekinie Bullard, który jest obecnie wśród głosujących członków podczas posiedzeń w sprawie polityki monetarnej. "To niezwykle ważny czynnik wspierający pogląd FOMC na temat planów podwyżek stóp procentowych".

Reklama

 

Wypowiedź ta wskazuje na to, że FED w końcu zaczyna wykazywać determinację by zacieśniać politykę pieniężną. Bierność FEDu w ostatnich miesiącach przyczyniła się do tego, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych na rynkach finansowych jest niedoszacowane.

Bullard wskazał, że czynniki, które wpływały w poprzednich miesiącach na bierną postawę FED zanikają, a dodatkowo rynek pracy prezentuje się dobrze.

"Rynek pracy w USA prezentuje się bardzo dobrze. Praktycznie wszystkie dane wskazują na pełne zatrudnienie" - powiedział Bullard.

 

Warto zwrócić uwagę, że FOMC w protokole z kwietniowego posiedzenia zaznaczył, że sytuacja na rynku pracy będzie jednym z kluczowych aspektów, które zadecydują o terminie pierwszej w tym oku podwyżki stóp procentowych.

Reklama

Jeszcze przed najbliższym posiedzeniem FOMC i głosowaniem w sprawie poziomu stóp procentowych poznamy raport z rynku pracy za maj. To właśnie odczyty z pierwszego piątku czerwca mogą mieć istotne znaczenie dla podwyżki stóp procentowych i tego w jakim stopniu ta podwyżka będzie postrzegana przez rynki.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama