Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3 lat

|
selectedselectedselected

Początek środowej sesji na rynkach walutowych stoi pod znakiem odczytu inflacji w Wielkiej Brytanii. Dane za maj wskazały na faktyczny powrót CPI do celu 2% po raz pierwszy od 3 lat. Mimo pozytywnego wydźwięku politycznego, przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, sam odczyt nie jest jednak tak dobry jak mogłoby się to wydawać. Elementem zagrożenia przed ogłoszeniem całkowitego zwycięstwa nad presją cenową cały czas pozostaje uporczywa inflacja w usługach

Komentarz walutowy: Brytyjska inflacja w celu po raz pierwszy od 3
 lat
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejny wyższy niż oczekiwano odczyt inflacji w usługach, będzie niewygodnym podłożem dla Banku Anglii i prawdopodobnie skłoni instytucję do ostrożności w kwestii tempa łagodzenia polityki pieniężnej w tym roku (odczyt za maj wyniósł 5,7% r/r względem oczekiwanych 5,5% r/r i ostatniego odczytu na poziomie 5,9% r/r).  Niemniej jednak nadal istnieje szansa, że spadek inflacji zasadniczej do 2% uzasadnia cięcie stóp latem (cięcie o 25 punktów bazowych w sierpniu szacowane jest na blisko 40% prawdopodobieństwo). Jednak poza tym, utrzymujące się oznaki uporczywości uzasadniają wolniejsze tempo cięć w średnim terminie. 

 

Inflacja CPI spadła do 2% z 2,3% w kwietniu, zgodnie z konsensusem. BoE w swojej majowej prognozie spodziewał się odczytu na poziomie 1,9%. Inflacja w usługach pozostała o 0,4 punktu procentowego powyżej ostatniej prognozy BoE. Głównym czynnikiem obniżającym inflację w maju była żywność i napoje bezalkoholowe. Czynnikiem kreującym wyższą inflację był natomiast transport. Na ten moment rynek wycenia kolejną pełną obniżkę stóp na listopad. 

 

Na rynku FX najlepiej radzi sobie obecnie dolar australijski oraz funt brytyjski. Większe spadki obserwujemy natomiast na dolarze nowozelandzkim oraz euro. Polski złoty nieznacznie traci dzisiaj o poranku. Za dolara zapłacimy obecnie 4,0452 zł, za euro 4,4317 zł, za funta 5,1480, a za franka 4,5769 zł. 

Reklama

 

Zobacz także: Dominacja dolara zagrożona. Oto 5 twardych dowodów

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Czyżkowski

Mateusz Czyżkowski

Z XTB związany od 2021 roku, w którym zajmuje stanowisko Analityka Rynków Finansowych. Rynkami kapitałowymi zajmuje się aktywnie od 2019 roku. W 2020 roku koordynował jeden z największych w Polsce projektów związanych z funduszami Private Equity oraz Venture Capital organizowanym przez Klub Inwestora Szkoły Głównej Handlowej.

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama