Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bogdanka odrabia straty

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Duży ruch miał dzisiaj miejsce na polskim parkiecie ze względu na złożenie oferty kupna pakietu większościowego Bogdanki przez spółkę energetyczną Enea.

Enea oferuje 67,39 zł za akcje Bogdanki i chce kupić 64,6% akcji, co w sumie daje 400 mln USD. CFO spółki informuje, iż zakup Bogdanki jest jedną z opcji zabezpieczenia dostaw surowca do elektrowni. Ponadto wskazuje, że opcja ta jest pożądana, ale nie za każdą cenę, gdyż spółka ma jeszcze inne możliwości zabezpieczenia dostaw. Z kolei w wywiadzie telefonicznym CEO Enei - Krzysztof Zamasz poinformował, iż Enea ma zabezpieczone środki na kupno Bogdanki i nie zaszkodzi to finansom całej spółki. Zamasz podkreśla, że oferta nie stanowi próby wrogiego przejęcia. Akcje Bogdanki wzrosły o 24% podczas dzisiejszej sesji.

Ponadto notowaniom na GPW kierował dzisiaj sentyment związany z wydarzeniami politycznymi. Banki tracą ze względu na projekt największej opozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość związanego z rozwiązaniem problemu z walutowymi kredytami hipotecznymi. Może okazać się, że projekt PiS będzie bardziej kosztowny niż propozycja odrzucona przez Senat. Sektor bankowy znajduje się zdecydowanie na minusie w związki z takimi doniesieniami.

Pod kreską zamknęła się dzisiaj cena akcji KGHM (-0,5%), jednak w trakcie dnia notowania rosły o nawet ponad 2%. Poseł PiS Henryk Kowalczyk stwierdził dzisiaj, że jego partia dąży do rozwiązania, które doprowadziłoby do zniesienia podatku od wydobycia miedzy w przyszłym roku. W teorii zmiany w prawie powinny zostać wprowadzone do końca listopada, jednak jeśli będą one z korzyścią dla płatnika, to mogą nastąpić nawet w przyszłym roku fiskalnym. Na zamknięciu sesji ostatecznie akcjom KGHM ciążyła jednak cena miedzi, która spadła dzisiaj o ponad 1,5%.

Początek sesji na rynku amerykańskim wskazuje, że dominuje dzisiaj presja sprzedających. Indeks S&P 500 kurczy się o około 0,5% za czym w dużym stopniu stoi przecena spółek z sektora energetycznego oraz wydobycia. Taki obrót wydarzeń związany jest ze zdecydowanie niższym notowaniami cen surowców, oprócz wspomnianej wcześniej miedzi, mniej należy zapłacić również za ropę, nikiel czy rudy żelaza. Inwestorzy mogą również obawiać się podwyżki stóp procentowych przez Bank Rezerwy Federalnej, a decyzja zaplanowana jest już na najbliższy czwartek 17 września.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Arkadiusz Trzciołek

Arkadiusz Trzciołek

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych z szczególnym naciskiem na pary z grupy G10 oraz Europy środkowo-wschodniej. Ceni sobie podejście makroekonomiczne do analizy wydarzeń na rynkach, wspierając się metodami ilościowymi przy wykorzystaniu modeli ekonometrycznych. Biegle posługuje się językiem angielskim, zna język niemiecki oraz hiszpański. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.


Tematy

Reklama
Reklama