Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

BNP Paribas zapłaci 350 mln dolarów za manipulacje kursami FX

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

BNP Paribas to kolejny bank, który został ukarany w związku ze sprawą tzw. ‘Kartelu’. Francuski gigant zapłaci 350 mln dolarów kary. Zobligował się również do usprawnienia procesów związanych z nadzorem pracowników.

 

"The Cartel" - jak określono chatroom wykorzystywany przez grupę traderów z takich banków jak Barclays, JPMorngan, Citigroup i UBS, służył  do manipulacji benchmarkami pary EUR/USD w trakcie trwania londyńskiego fixingu. Traderzy wykorzystywali poufne informacje o transakcjach swoich klientów, dzięki czemu byli w stanie generować nadzwyczajne zyski ich kosztem.

Wymieniając się informacjami członkowie Kartelu posługiwali się niewyszukaną kryptografią zastępując litery numerami, tak by uniknąć wykrycia.

 

Reklama

Część uczestników ‘Kartelu’ została już wcześniej ukarana. Mowa tu nie tylko o instytucjach (dla przykładu Barclays zapłacił w 2015 roku 342 mln dolarów), ale również o samych sprawcach zamieszania. Ukarani traderzy to między innymi Christopher Ashton i Jason Katz. Obaj zostali dożywotnio wykluczeni z branży, a na pierwszego z nich została nałożona kara w w wysokości 1,2 mln dolarów. Drugi przyznał się do winy.

 

Francuski bank zapłaci karę niewiele wyższą niż jego konkurent Wielkiej Brytanii. Karę w wysokości 350 mln dolarów nałożył nowojorski Deartament ds. Usług Finansowych. W ramach ugody BNP Paribas zobligowany jest również do przedstawienia planu poprawy nadzoru przez kadrę wyższego szczebla. Bank ma także wzmocnić kontrolę wewnętrzną i zarządzanie ryzykiem, oraz dostosować procedury tak, by były zgodne z nowojorskimi regulacjami (w odniesieniu do oddziału banku w Nowym Jorku).

BNP Paribas ma również podjąć kroki dyscyplinarne w stosunku do pracowników, którzy byli zaangażowani w manipulacje. Wiąże się to również ze zwolnieniami i brakiem możliwości zatrudnienia tych osób w przyszłości.

 

Źródło informacji: LeapRate.com

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama