Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Big Short - kolejny Oscar dla kryzysu finansowego z 2008 roku

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Branża inwestycyjna coraz częściej pojawia się w sferze zainteresowań scenarzystów. O potencjale filmowym tej branży świadczy tegoroczna gala rozdania Oskarów, na której nagrodzony został film Big Short.

 

"Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które stały się zarzewiem ogólnoświatowego kryzysu 2007-2010. Zadziwiające, jak zaledwie kilku mężczyzn - poprzez spekulacje, malwersacje, balansowanie na granicy prawa - doprowadziło do gigantycznej zapaści gospodarczo-ekonomicznej właściwie w każdym zakątku globu. Sensacyjne kulisy wydarzeń, które wpłynęły na każdego z nas." - taki opis filmu znajdziemy w popularnym serwisie filmowym filmweb.pl.

 

Bohaterowie "Big Short", podobnie jak w "Wilku z Wall Street" to prawdziwe postacie, choć tylko główny bohater Michael Burry zgodził się, by w scenariuszu pojawiło się jego prawdziwe nazwisko. Podobnie jak w przypadku Wilka "Big Short" może pochwalić się fantastyczną obsadą z nazwiskami takimi jak: Christian Bale, Brad Pitt, Ryan Gosling czy Steve Carell.

Reklama

 

Film został nominowany w pięciu kategoriach, natomiast statuetkę otrzymał za najlepszy scenariusz adaptowany. Pozostałe nominacje otrzymał w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor drugoplanowy (Christian Bale), Najlepszy reżyser (Adam McKay) oraz Najlepszy montaż (Hank Corwin).

Ciekawostką jest fakt, że to już kolejny Oscar dla filmu skupiającego się na kryzysie z 2008 roku. Poprzednio nagrodzony został film dokumentalny "Inside Job"

 

Rynki finansowe na Oscarowych galach

W 2011 roku, wśród filmów z branży finansowej, doceniony został wspomniany wyżej "Inside Job". Film przedstawiający przyczyny kryzysu ekonomicznego z 2008 roku został nagrodzony statuetką Oskara w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny".

Reklama

Rok później o statuetkę w kategorii "Najlepszy scenariusz oryginalny" walczył film "Chciwość "(angielski tytuł - Margin Call). Jednak nagrodę zgarnął wtedy film Woody'ego Allena "O północy w Paryżu".

W 2014 duże szanse na statuetkę miał "Wilk z Wall Street". Film nominowany był w pięciu kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Leonardo Di Caprio), Najlepszy aktor drugoplanowy (Jonah Hill), Najlepszy reżyser (Martin Scorsese), Najlepszy scenariusz adaptowany (Terence Winter). Mimo tylu nominacji film opisujący historię przekrętu Jordana Belforta nie zdobył żadnej statuetki. Leonardo Di Caprio, który wcielił się w rolę głównego bohatera na swojego pierwszego Oscara musiał czekać aż do tegorocznej gali. Po czterech nominacjach (1994, 2005, 2007, 2014) w tym roku otrzymał statuetkę za główną rolę w filmie "Zjawa".

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama