Kiedy sprzedawać euro, dolary, franki czy funty? [CHF/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN, USD/PLN]
![Będzie się działo! Kursy walut gotowe do wystrzału? Kiedy sprzedawać euro, dolary, franki czy funty? [CHF/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN, USD/PLN] | FXMAG INWESTOR](https://admin.fxmag.pl/api/image?url=media/pics/bedzie-sie-dzialo-kursy-walut-gotowe-do-wystrzalu-kiedy-sprzedawac-euro-dolary-franki-czy-funty-chfpln-eurpln-gbppln-usdpln.jpg&w=1200)
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,4611 (osłabienie złotego o 0,2%). W pierwszej części tygodnia kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie wzrostowym. W naszej ocenie, po początkowym umocnieniu złotego w reakcji na wynik wyborów w Polsce, część inwestorów przyjęła obecnie bardziej ostrożne nastawienie, oczekując na nowe informacje w sprawie utworzenia przyszłego rządu oraz odblokowania środków z KPO. Dodatkowym czynnikiem, który oddziaływał w kierunku osłabienia złotego była większa od oczekiwań skala obniżki stóp procentowych na Węgrzech, która doprowadziła do osłabienia walut w regionie. W czwartek doszło do korekty i spadku kursu EURPLN. Posiedzenie EBC, a także liczne publikacje danych z USA miały ograniczony wpływ na rynek.
W zeszły poniedziałek doszło również do wzrostu kursu EURUSD w ślad za obniżeniem ryzyka geopolitycznego na Bliskim Wschodzie wraz z opóźnianiem się interwencji lądowej Izraela w Strefie Gazy. We wtorek dolar zaczął jednak odrabiać straty w reakcji na publikację wyraźnie słabszych od oczekiwań danych nt. koniunktury w strefie euro. Czynnikiem oddziałującym w kierunku umocnienia dolara był również spadek rentowności amerykańskich obligacji, który zdaniem części inwestorów, poprzez obniżenie kosztów finansowania amerykańskiego długu, zwiększył przestrzeń do dalszych podwyżek stóp procentowych w USA. Posiedzenie EBC, a także wyraźnie lepsze od oczekiwań dane nt. PKB w USA miały ograniczony wpływ na kurs EURUSD.
W tym tygodniu istotne dla kursu złotego będą zaplanowane na wtorek publikacje wstępnych danych o inflacji w Polsce i w strefie euro. Uważamy, że krajowe dane mogą sprzyjać osłabieniu złotego, podczas gdy dane z obszaru wspólnej waluty będą najprawdopodobniej pozytywne dla kursu polskiej waluty. W naszej ocenie zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego.
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 4,84 (spadek o 19pb), 5-letnie do 4,72 (spadek o 20pb), a 10-letnie do 5,02 (spadek o 18pb). W ubiegłym tygodniu doszło do spadku stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi. Dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia stawek IRS w Polsce była korekta po ich silnym wzroście dwa tygodnie temu w reakcji na wynik wyborów (por. MAKROmapa z 23.10.2023).
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów będą przewidziane na wtorek publikacje wstępnych danych o inflacji w Polsce i w strefie euro. Uważamy, że zarówno krajowe dane, jak i dane ze strefy euro, mogą oddziaływać w kierunku spadku stawek IRS. Naszym zdaniem przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla krzywej.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję