Czerwcowy odczyt indeksu zaufania konsumentów w USA okazał się zaskakująco dobry - wynik był najwyższy od stycznia 2022 roku. Mimo tego, że nastroje konsumentów w czerwcu zauważalnie się poprawiły, większość Amerykanów i tak spodziewa się recesji w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. W reakcji na dane kurs dolara zanotował wzrosty, które dość szybko zaczęły być odreagowywane.
Na skróty:
- Czerwcowy indeks zaufania konsumentów wg Conference Board okazał się znacznie lepszy od oczekiwań
- Odczyt wyniósł 109,7 pkt., wobec oczekiwanych 103,6 pkt.
- Większość amerykańskich konsumentów spodziewa się recesji w USA w ciągu najbliższych od 6 do 12 miesięcy
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Będzie dobrze, ale nie bez recesji
Czerwcowy indeks zaufania konsumentów wg Conference Board przyniósł odczyt na poziomie 109,7 pkt., co jest wynikiem zauważalnie lepszym od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 103,6 pkt. Dla porównania, w maju indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł 102,5 pkt. (rewizja w górę z wcześniejszych 102,3 pkt). Czerwcowy odczyt indeksu Conference Board jest najlepszym od stycznia zeszłego roku.
Wskaźnik bieżącej sytuacji wzrósł do 155,3 z 148,9 w poprzednim miesiącu. Wskaźnik oczekiwań - oparty na krótkoterminowych prognozach konsumentów dotyczących dochodów, działalności gospodarczej i sytuacji na rynku pracy - wzrósł do 79,3 pkt. z 71,5 w maju. Oczekiwania pozostawały poniżej 80 pkt. - poziomu związanego z oczekiwaną recesją w ciągu następnego roku.
Z danych Conference Board wynika, że większe zaufanie było najbardziej widoczne wśród konsumentów w wieku poniżej 35 lat i konsumentów zarabiających powyżej 35 000 USD rocznie. Niemniej jednak wskaźnik oczekiwań nadal sygnalizował, że konsumenci spodziewają się recesji w ciągu najbliższych 6 do 12 miesięcy.
Zobacz także: Notowania dolara zyskają względem euro w drugiej połowie roku - prognozują ekonomiści znanego banku. Co ze złotym?
Ocena bieżącej sytuacji biznesowej przez konsumentów była w czerwcu bardziej pozytywna niż miesiąc wcześniej: 23,7% konsumentów stwierdziło, że warunki biznesowe są "dobre", w porównaniu z 19,7% w poprzednim miesiącu. 16,3% stwierdziło, że warunki biznesowe są "złe", co oznacza spadek z 16,7%. Ocena rynku pracy przez konsumentów również uległa poprawie: 46,8% konsumentów stwierdziło, że miejsc pracy jest "pod dostatkiem", co oznacza wzrost z 43,3%. 12,4% konsumentów stwierdziło, że praca jest "trudna do zdobycia", czyli nieznacznie mniej niż 12,6% w zeszłym miesiącu.
⚠️BREAKING:
— Investing.com (@Investingcom) June 27, 2023
*U.S. JUNE CB CONSUMER CONFIDENCE JUMPS TO 109.7; EST. 104.0; PREV. 102.5
*HIGHEST SINCE JANUARY 2022https://t.co/hRwZ557t0z
???????? ???????? pic.twitter.com/BrhUsedTDL
W piątek poznamy natomiast obszerny raport na temat wydatków i dochodów Amerykanów w maju, opublikowany przez Biuro Analiz Ekonomicznych. W tym najistotniejszy z perspektywy amerykańskiej rezerwy federalnej wskaźnik PCE Core, czyli bazowych wydatków konsumentów (z wyłączeniem wydatków na żywność, paliwo i energię). To PCE Core pokazuje bowiem jak mocno prowadzone przez Fed zacieśnianie monetarne „skurczyło” budżety Amerykanów, czyli w praktyce: na ile jest ono skuteczne. Analitycy spodziewają się, że w maju bazowy PCE wyniesie 4,7% w skali roku (podobnie jak w kwietniu) oraz 0,4% w ujęciu miesięcznym (również jak w poprzednim miesiącu. Prognozowany wzrost wydatków Amerykanów to 0,2% w skali miesiąca, wobec 0,8% m/m w kwietniu. Pełny raport zostanie opublikowany w piątek o 14:30.
Zobacz także: W USA zażegnano recesję w nieruchomościach? Klienci wracają na rynek
Indeks zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych wg Conference Board
Sam indeks zaufania konsumentów Conference Board nie jest zaliczany do najpopularniejszych wskaźników, choć w ogromnej większości kalendarzy makroekonomicznych traktuje się go jako odczyt o najwyższym, trzypunktowym priorytecie. Indeks jest przygotowywany przez organizację pozarządową Conference Board na podstawie ankiet przeprowadzanych regularnie w 5000 gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. Ankietowani odpowiadają na pytania dotyczące oceny bieżących i przyszłych warunków ekonomicznych, w tym poziomu zatrudnienia, dochodów i wydatków. Ankiety są prowadzone nieustannie od 1985 roku, a wartość wyjściowa indeksu to 100 punktów.
Wyższy odczyt w punktach oznacza bardziej optymistyczne oczekiwania konsumentów. Historyczny szczyt wskaźnika zaufania konsumentów został wyznaczony we wrześniu 2018 roku na poziomie 138,4 pkt., natomiast historyczne minima na poziomie 25 punktów zostały osiągnięte w lutym 2009 roku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję