Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zaplanowany na godzinę 14:30 odczyt z rynku pracy może nie jest tak istotny jak ten z ubiegłego miesiąca, ale i tak może przynieść spore ruchy na rynku walutowym ze względu na to, że dane dotyczące zatrudnienia w sektorach pozarolniczych bardzo często znacznie różnią się od prognoz. Czy w tym miesiącu również odchylenia od oczekiwanych wartości spowodują silne ruchy na parach z dolarem?

 

Odczyty z rynku pracy są jednymi z najważniejszych w kalendarzu makroekonomicznym, choć dzisiejsze dane nie są tak ważne jak te, które poznaliśmy w ubiegłym miesiącu. Wtedy odczyty miały niezwykle istotne znaczenie dla zbliżającego się posiedzenia FOMC i decyzji w sprawie stóp procentowych. Ostatecznie słaby wzrost zatrudnienia w sierpniu sprawił okazał się jednym z czynników, które zniechęciły FED przed podwyżką stóp procentowych w październiku.

Najbliższe posiedzenie FOMC odbędzie się na początku listopada, ale istnieją niewielkie szanse na to, że FED zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych i słabsze lub lepsze dane od oczekiwań raczej nie wpłyną na ten scenariusz. Oczywiście jeśli odchylenie będzie znaczne (zwłaszcza na minus), tak jak to było w przypadku danych za maj, to oczekiwania rynkowe co do podwyżki w grudniu mogą znacznie spaść. To wywołałoby silne osłabienie funta.

 

Banki oczekują odczytu słabszego od prognoz

Reklama

Prognozy ekonomistów zakładają, że zatrudnienie w sektorach pozarolniczych we wrześniu wzrosło o 175 tys. (po tym jak w sierpniu rosło o 151 tys.). Wśród największych banków z tą prognozą zgadza się Credit Agricole. Barclays i Goldman Sachs oczekują pozytywnego zaskoczenia, natomiast wśród pesymistów możemy wymienić Bank of America Merrill Lynch,

BNP
BNP Paribas Bank Polska S.A.
103.9965
-2.35 %
Dywidendy
1 dzień
1.46 %
1 tydzień
4.2 %
1 miesiąc
-0.96 %
6 miesięcy
26.52 %
Paribas czy Nomurę:

  • Barclays: 200 tys.
  • Goldman Sachs: 190 tys.
  • Bank of America Merrill Lynch: 140 tys.
  • BNP Paribas: 160 tys.
  • Credit Agricole: 175 tys.
  • Nomura: 160 tys.

 

Średnia prognoz tych sześciu banków to 171 tys - tak nieznaczne odchylenie raczej nie przyczyniłoby się do większych ruchów na parach z dolarem.

 

Rozczarowujące ADP i pozytywne ISM

Na niekorzyść dzisiejszych odczytów świadczą środowe dane opublikowane przez instytut ADP. Według nich zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło we wrześniu o 154 tys., czyli słabiej niż w sierpniu (175 tys.) i słabiej od prognoz, które zakładały wzrost o 166 tys.

Reklama

Na plus wypadły jednak odczyty ISM dla sektora usługowego i przemysłowego. subindeksy dotyczące zatrudnienia odnotowały wzrost względem poprzedniego miesiąca.


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane