Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki i Wall Street prognozują - podniesienie stóp procentowych pewne

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według ankiety przeprowadzonej przez CNBC wśród 19 największych banków podniesienie stóp procentowych jest pewne. Co do szansy na kolejne podwyżki zdecydowana większość odpowiada "tak".

 

Wśród 19 banków wybranych przez CNBC wszystkie prognozują podniesienie dziś stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. 18 z tych instytucji zakłada również, że w 2016 roku zobaczymy kolejne podwyżki. Tylko Saxo Bank uważa, że dzisiejsza podwyżka ma być jedyną.

 

Wall Street oczekuje 3 kolejnych podwyżek w 2016 roku

Reklama

Z kolei specjaliści z Wall Street zakładają, że stopy procentowe zostaną podniesione zarówno dziś, jak i w przyszłym roku. Na rok 2016 prognozują 3 kolejne podwyżki. Jest również zgodność co do tego, że podniesienie stóp będzie miało negatywne skutki dla giełd, rynku nieruchomości i ogólnej sytuacji gospodarczej.

W ankiecie wśród ekspertów z Wall Street wzięło udział 42 respondentów, w tym menadżerzy, ekonomiści i analitycy. Ocenili oni, że prawdopodobieństwo recesji w przyszłym roku zwiększyło się do 22,9% - co jest najwyższym poziomem od 2012 roku.

 

Wyjście z polityki zerowych stóp procentowych

"Nikomu nie udało się skutecznie wydostać się z zera" - pisze Jim Bianco, założyciel Bianco Research. "Japończycy próbowali w 2006 (po jednej podwyżce znów obcięli stopy), ECB spróbowało w 2010 (po czym zeszli do stóp ujemnych). To co próbuje zrobić FED jest bezprecedensowe".

W skali od -5 do 5 negatywne efekty podniesienia stóp nie są przez ankietowanych ekspertów ocenione jako ekstremalne. Dla ogólnej sytuacji ekonomicznej odnotowano wartość -0,2 . Najgorszy wpływ podwyżki stóp mają wywrzeć na rynek obligacji -1,2 i rynek nieruchomości -0,7.

Reklama

W przypadku wydatków konsumentów oczekuje się natomiast lekkiej poprawy. "Po sześciu latach w tym cyklu gospodarczym polityka stóp procentowych silniej karze oszczędzających niż nagradza pożyczkobiorców" - stwierdził John Augustine, dyrektor Huntington National Bank.

 

Żródło informacji: CNBC

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama