Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Anglii ponownie tonuje oczekiwania

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bank Anglii zasygnalizował w najnowszym raporcie, że na ten moment nie pojawiły się żadne czytelne sygnały znacznego osłabienia gospodarki po tym jak w czerwcowym referendum Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej. Po ostatnich wypowiedziach Martina Weale jest to kolejny sygnał tonujący oczekiwania rynków co do sierpniowej decyzji w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

 

Rynki finansowe oczekują, że Bank Anglii podczas najbliższego posiedzenia MPC zaserwuje silny pakiet luzujący politykę pieniężną w postaci obniżki stóp procentowych oraz zwiększenia wartości skupowanych aktywów w ramach prowadzonego programu QE. W ostatnim okresie prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych było wyceniane przez rynki na 80-90%. Oczekiwania rynkowe pobudził między innymi główny ekonomista Banku Anglii Andrew Haldane, który stwierdził, że Bank powinien przygotować silny pakiet stymulacyjny i wprowadzić go najszybciej jak to możliwe - czyli już po posiedzeniu, które odbędzie się 4 sierpnia.

 

Reklama

Oczekiwanie na sygnały spowolnienia gospodarki

Martin Weale, który zasiada w MPC (organ Banku Anglii odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej) stwierdził niedawno, że Bank Anglii nie powinien zważać na presję ze strony rynków finansowych i powinien zaczekać z podjęciem działań do czasu kiedy pojawią się jasne dowody na to, że wyniki referendum w sprawie Brexitu przyczynią się do osłabienia gospodarki.

Dzisiejszy raport Banku jasno wskazuje, że "na ten moment, nie pojawiły się żadne jasne dowody nagłego spowolnienia aktywności gospodarczej".

 

Czy pozostali członkowie wesprą Martina Weale? Nie jest powiedziane, że sam Weale zagłosuje przeciwko obniżce stóp procentowych 4 sierpnia. On sam dostrzega zagrożenia związane z Brexitem i jest w stanie podać argumenty przemawiające za szybką podwyżką stóp procentowych (w jego przypadku jest to zagrożenie większym osłabieniem popytu niż podaży w najbliższym okresie). Pomimo tego, że podczas lipcowego posiedzenia MPC tylko jeden członek opowiedział się za obniżką stóp procentowych to pozostali sygnalizowali, że do cięcia może dojść podczas sierpniowego posiedzenia.

Reklama

Większość ekonomistów w ankiecie Reuters jest zdania, że Bank Anglii obniży stopę procentową podczas sierpniowego posiedzenia. 60% z nich uważa, że gospodarka brytyjska popadnie w recesję w przyszłym roku.

 

Dane sygnalizują poprawę w gospodarce... ale przed okresem referendum

W tym tygodniu pojawia się wiele odczytów makroekonomicznych z wielkiej Brytanii. Dane dotyczące inflacji i rynku pracy okazały się pozytywne i przebiły oczekiwania analityków. Pomimo tego, że odczyty te sygnalizują jak na razie siłę gospodarki brytyjskiej to trzeba zauważyć, że nie uwzględniają wpływu referendum, gdyż dotyczą okresu maj/czerwiec, czyli czasu sprzed referendum. Więcej mogą nam powiedzieć jednak jutrzejsze dane o sprzedaży detalicznej, gdyż ten odczyt szybciej wskaże nam to czy Brytyjczycy obawiają się skutków Brexitu i ograniczają konsumpcję.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama