Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Anglii może obniżyć stopę procentową w sierpniu aż o 50 pb

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Główny ekonomista Banku Anglii dzień po decyzji MPC w sprawie stóp procentowych sygnalizuje mocne poluzowanie polityki pieniężnej w następnym miesiącu. Andrew Haldane wskazuje na potrzebę szybkiej i silnej reakcji banku centralnego. Po jego słowach bank inwestycyjny JP Morgan zmienił swoje prognozy dla sierpniowej decyzji Banku Anglii i oczekuje obniżenia stopy procentowej do poziomu 0%.

 

Wczoraj Bank Anglii zaskoczył rynki nie decydując się na obniżenie stopy procentowej. Ekonomiści oraz inwestorzy oczekiwali szybkiej reakcji Banku na wyniki referendum w sprawie Brexitu, które mogą silnie wpłynąć na gospodarkę brytyjską (MFW i KE obniżyły swoje prognozy wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii na rok 2016).

 

Reklama

Andrew Haldane powiedział dziś, że Bank Angli musi przedstawić "kompleksowego pakietu narzędzi luzujących politykę pieniężną" już podczas najbliższego posiedzenia MPC (decyzję organu kształtującego politykę pieniężną poznamy już 4 sierpnia.)

"Ta odpowiedź ze strony polityki pieniężnej, jeśli ma wesprzeć oczekiwania oraz zaufanie, powinna być szybka i silna. Przez 'szybką' mam na myśli przyszły miesiąc" - powiedział ekonomista BoE.

 

Wczoraj tylko jeden członek MPC głosował na obniżką stóp procentowych, a był nim Gertjan Vlieghe. Mimo wszystko pozostali członkowie podczas posiedzenia sygnalizowali potrzebę luzowania polityki pieniężnej w sierpniu. Powodem, dla którego zwlekali z decyzją o obniżce stóp procentowych, była potrzeba dokładniejszych prognoz dla gospodarki.

 

Reklama

JP Morgan - ciecie stóp i zwiększenie skupu aktywów

Bank JP Morgan po słowach Haldane zmienił swoją prognozę dla najbliższego posiedzenia MPC. Bank oczekuje obnizki stóp procentowych o 50 punktów bazowych - czyli do poziomu 0%. Najczęśtszych krokiem dla zmian stóp procentowych jest zmiana o 25 punktów bazowych, jednak cięcie o 50 punktów nie jest obce Bankowi Anglii. Wszystkie trzy ostatnie obniżki odbywały się właśnie takim krokiem. W listopadzie 2008 roku dokonano nawet obniżki o 150 punktów bazowych. Wszystkie te ruchy związane były oczywiście z globalnym kryzysem finansowym co powinno zasygnalizować nam jak znacząca jest obecna sytuacja.

JP Morgan oczekuje również, że Bank Anglii zwiększy skup obligacji rządowych o 75 miliardów funtów rocznie. Obecnie program QE prowadzony przez bank centralny zakłada roczny skup aktywów o łącznej wartości 375 miliardów funtów.

 

Stopa procentowa BoE

Reklama

Główna stopa procentowa Banku Anglii utrzymywana jest na historycznie niskim poziomie 0,5% od 2009 roku. W obliczu wyzwań jakie stoją przed brytyjską gospodarką w obliczu wyjścia z Unii Europejskiej Bank Anglii będzie zmuszony do cięcia stóp procentowych, choć jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o możliwych podwyżkach.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama