O ile poprzedni miesiąc azjatyckie giełdy zakończyły na 'wysokim C' to początek czerwca okazał się słaby. Mocno tracił japoński Nikkei225, a tuż 'pod kreską' notowania zakończyły również giełdy w Chinach, Korei Południowej i Hong Kongu. Podczas dzisiejszej sesji dodatkowymi danymi, jakie dyskontowali inwestorzy rynku akcyjnego były wskaźnika gospodarcze, w tym w szczególności indeksy PMI dla sektora przemysłowego. Choć większość odczytów miała charakter pozytywny to nie miało to odzwierciedlenia w poprawie notowań na rynku akcyjnym.
Japonia
W przypadku Japonii oprócz odczytów dotyczących PMI dla sektora przemysłowego (wskaźnik wykazał poprawę, ale cały czas znajduje się poniżej poziomu 50) poznaliśmy również dane dotyczące wzrostu wydatków inwestycyjnych (wzrost lepszy od prognoz). Kluczowym czynnikiem oddziałującym na walutę i pośrednio na rynek akcyjny była jednak decyzja premiera Japonii o odsunięciu w czasie podwyżki podatków. Rynek walutowy odczytał tę informację za pozytywną dla japońskiej gospodarki i waluty, co skutkowało umocnieniem się jena. Konsekwencją umocnienia się jena były natomiast spadki na giełdzie widoczne w ostatnich dwóch godzinach sesji.
Indeks Nikkei225 otworzył się dziś luką spadkową i już na starcie tracił około 0,8%. Poza silnymi spadkami w drugiej części sesji dzisiejsze notowania miały charakter ruchu bocznego z lekkim nastawieniem na przewagę strony popytowej. Ostatecznie jednak główny indeks giełdy w Tokio stracił 1,62%.
Nikkei225
Chiny
W przypadku Chin odczyty wskaźnika PMI również okazały się pozytywne, przy czym w tym wypadku wartość PMI kształtuje się nieznacznie powyżej poziomu 50 (50,1). Jednak również tutaj odczyty PMI nie miały większego przełożenia na wygląd sesji.
Notowania na chińskich giełdach były dziś mocno niestabilne. Przez całą sesję ani popyt ani podaż nie były w stanie wyznaczyć rynkowi konkretnego kierunku ruchu. Dziś każdy z trzech głównych chińskich indeksów giełdowych podążał swoją własną drogą. Shanghai Composite poruszał się horyzontalnie i na koniec sesji stracił 0,11%. Lepiej spisała się giełda w Shenzhen, na której zasadniczo notowane są spółki o mniejszej kapitalizacji niż w Szanghaju, notowała dziś wzrosty - indeks Shenzhen Composite zyskał dziś 0,76%. Dokładnie przeciwnie spisywał się dziś indeks największych chińskich spółek notowanych na obu giełdach - indeks CSI300 miał dziś tendencję spadkową i ostatecznie stracił 0,28%.
Shanghai Composite
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję