Dziś w nocy poznaliśmy zestaw kluczowych danych dla dwóch gospodarek Antypodów: Australii i Nowej Zelandii. Słabe odczyty z obu krajów przyczyniły się do osłabienia australijskiego i nowozelandzkiego dolara. Silniej ucierpiał dolar nowozelandzki, który dziś traci do swojego australijskiego odpowiednika.
Nowa Zelandia – PKB
Dziś Nowa Zelandia podała dynamikę PKB za drugi kwartał bieżącego roku. W gospodarce widoczne jest wyraźne przyspieszenie, ale ekonomiści spodziewali się nieco lepszych danych od tych, które zostały opublikowane. W drugim kwartale gospodarka Nowej Zelandii rosła o 3,6% w ujęciu rocznym. To znacznie szybciej niż w poprzednich dwóch kwartałach, gdy tempo wzrostu wynosiła 2,3% (Q4 2015) i 3,0% (Q1 2016). Ekonomiści spodziewali się jednak tempa na poziomie 3,7%. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 0,9%, czyli tyle ile w pierwszym kwartale (po rewizji z 0,7%), ale oczekiwano wzrostu na poziomie 1,1%.
Roczna dynamika PKB Nowej Zelandii
Australia – dane z rynku pracy
W przypadku Australii publikacja dotyczyła danych z rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła co prawda nieoczekiwanie z 5,7% do 5,6%, ale z gospodarki ubyło 3,9 tys. miejsc pracy (oczekiwano wzrostu zatrudnienia o 15 tys.). Spadek wynikał głównie ze zmniejszonej liczby pracujących na niepełny etat. Zatrudnienie na pełny etat wzrosło o 11,5 tys. Spadek bezrobocia jest wynikiem spadku uczestnictwa w rynku pracy (z 64,9% do 64,7%), co jest negatywnym sygnałem
Stopa bezrobocia
W reakcji na słabe dane pary AUDUSD i NZDUSD zniżkowały o ponad 20 pipsów. Szybciej do równowagi powrócił jednak dolar australijski, który był w ostatnich dniach słabszy od dolara z Nowej Zelandii. Para AUDNZD próbuje od dłuższego czasu realizować scenariusze spadko, a dzisiejsze dane mogą się okazać dla nich przeszkodą. Zobacz ostatnią analizę AUDNZD.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję