Odkryjmy, jakie prognozy kształtują się dla kursu CHF/PLN w najbliższej przyszłości.
Kurs franka do złotego: spadamy
Na przełomie 2023 i 2024 roku relacja CHF/PLN osiągnęła lokalny szczyt w okolicy poziomu 4,70, który ostatnio obserwowany był w październiku. Od końca stycznia kurs ponownie ulegał sukcesywnemu obniżeniu z okolic 4,65 do 4,45 w połowie marca. Gołębia postawa Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) przekłada się na osłabienie kondycji franka. Wskaźnik inflacji kontynuuje ruch spadkowy i odczyt za luty wyniósł 1,2%, czyli w obrębie celu SNB (inflacja bazowa na poziomie 1,1%). Rynek obecnie wycenia możliwość obniżki stóp procentowych w marcu na ok. 50%.
Sprawdź również: Kim jest Thomas Jordan? Dopiekł frankowiczom, teraz podjął zaskakującą decyzję
Wykres za 12M
Źródło: BNP Paribas Bank Polska, Bloomberg
Nie oczekujemy także znacznych interwencji SNB na rynku walutowym w tym roku. Za względną siłą złotego przemawia przekaz płynący od RPP, która także oczekuje wyhamowania spadków inflacji w Polsce, a nawet nie wyklucza jej wzrostu w drugiej połowie 2024r., co nie przemawia za obniżaniem stóp procentowych w najbliższym czasie. Obecnie oczekujemy, że początek cięcia stóp procentowych w Polsce nastąpi dopiero w czwartym kwartale 2024r., a stopa referencyjna na koniec roku znajdzie się na poziomie 5,25%.
Analiza techniczna CHFPLN
Źródło: BNP Paribas Bank Polska, Bloomberg
Dodatkowo, osłabienie dolara w ostatnim czasie wspierało waluty rynków wschodzących, w które wpisuje się złoty. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, oczekujemy, że na koniec 2024r. kurs CHF/PLN będzie kształtował się w okolicy 4,17.
Czytaj także: Kursy walut są najtańsze od lat. Te wydarzenie będą kluczowe dla notowań walut
Stopa zwrotu w danym okresie w relacji do EUR
Źródło: BNP Paribas Bank Polska, Bloomberg
Argumenty za spadkiem kursu CHFPLN
- Zakończenie działań wojennych na Ukrainie, powrót światowej gospodarki na wzrostową ścieżkę dynamiki PKB i w konsekwencji wzrost „apetytu na ryzyko”
- Możliwe interwencje walutowe Szwajcarskiego Banku Centralnego
- Przewartościowanie franka w stosunku do innych walut
- Złagodzenie jastrzębiej polityki przez SNB w obliczu spadku oczekiwań inflacyjnych
Argumenty za wzrostem kursu CHFPLN
- Utrzymanie jastrzębiego tonu w zakresie polityki pieniężnej przez SNB oraz wzrost oczekiwań inflacyjnych w Szwajcarii
- Utrzymywanie się zmienności na rynkach w połączeniu z obawami o przyszły poziom wzrostu gospodarczego i wyprzedażą ryzykownych aktywów
- Potencjalna eskalacja napięć politycznych i handlowych zwiększająca popyt na tzw. bezpieczne aktywa do których należy frank szwajcarski
Potencjalna stopa zwrotu 12M vs EUR na bazie prognoz
Źródło: BNP Paribas Bank Polska, Bloomberg
Sprawdzamy prognozy dla walut (funta, euro, franka, korony, dolara): co dalej?
- Przedstawione nastawienie względem naszych prognoz 3M i 12M. Tym samym "+1" oznacza oczekiwany wzrost kursu danej pary walutowej, a "-1" odpowiednio jej spadek.
**************
Kursy walut NBP 15.04.2024 r.: waluta idzie na łeb
**************
Kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN w ostatnim półroczu (-8,1552%)
Jak możemy zaobserwować na poniższym wykresie kurs franka w odniesieniu do złotego uległ osłabieniu w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Z poziomu 4,719 pln, odnotowanego 11 października cena franka spadła do 4,3432 pln, widzianego w dniu dzisiejszym. Procentowo mamy tutaj do czynienia ze spadkiem rzędu 8,2%!
Kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN w ostatniej dekadzie (+ 26,6130)!
Jak widzimy na poniższym wykresie notowania tej pary walutowej poddane były w ciągu ostatnich lat ogromnych wahaniom, tendencja kursu CHF/PLN z pewnością można określić jako wzrostową. Od dnia 11 kwietnia 2014 roku kurs franka względem polskiej złotówki wzrósł z poziomu 3,4363 złotych do progu 4,3432 PLN, co daje nam ponad 90 groszową zwyżkę!
Kurs franka CHF/PLN. 2008 - 2024 (+101,134%)
Rozważając zmienność pary CHF/PLN w perspektywie mocno długoterminowej, przykładowo od roku 2008 do obecnego momentu, widzimy spektakularny wzrost szwajcarskiej walut! Umocnienie o ponad 101% pokazuje nam jak bardzo zmienny potrafi być rynek. 11 kwietnia 2008 roku odnotowano CHF/PLN poziom 2,1688, który w ciągu tych 16 lat uległ wybici do progu 4,3432 PLN. Różnica kursowa w tym okresie wynosi dokładnie 2,1744 złotych!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję