Pomimo krótkiej przerwy w sierpniu ubiegłego roku, dalej obserwujemy kontynuację przyspieszonych wzrostów kursu pary walutowej USD/TRY. Znacząca skala deprecjacji tureckiej waluty nastąpiła już wcześniej, na przełomie maja i czerwca 2023r., kiedy to kontrowersyjny prezydent Recep Tayyip Erdoğan został wybrany w wyborach na kolejną kadencję.
Stopa zwrotu w danym okresie w relacji do USD

Źródło: BNP Paribas Bank Polska, Bloomberg
Kolejna faza przeceny miała miejsce pod koniec czerwca kiedy to Bank Centralny dokonał podwyżki stóp znacznie poniżej oczekiwań rynkowych. W sierpniu po dostarczeniu większej od oczekiwań podwyżki stop procentowych przez bank centralny, kurs chwilowo obniżył się, jednak z czasem powrócił do poziomu równowagi, a w styczniu relacja USD/TRY oscyluje w okolicy 30,1 lir za dolara.
Wykres za 12M

Źródło: BNP Paribas Bank Polska, Bloomberg
Walucie Turcji nie pomaga ciężka sytuacja gospodarcza z 8,8% stopą bezrobocia, niskim saldem na rachunku bieżącym oraz utrzymującym się wysokim wskaźnikiem inflacji, która pomimo chwilowego wyhamowania spowodowanego efektem wysokiej bazy, w ostatnich miesiącach powróciła do wzrostów, a odczyt za grudzień wyniósł 64,86% r/r. W czerwcu Bank Centralny rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych, jednak skala zacieśniania monetarnego była poniżej oczekiwań rynkowych. Dopiero sierpniowa podwyżka stopy benchmarkowej do 25,0% (przy oczekiwaniach na poziomie 20,0%) sugeruje chęć rządu do walki z inflacją. W styczniu podwyżki stóp były kontynuowane (do 45,0%, czyli na poziomie prognozy), co ma na celu wyhamowanie deprecjacji liry.
Analiza techniczna USDTRY

Źródło: BNP Paribas Bank Polska, Bloomberg
Chociaż w średnim terminie nie spodziewamy się istotnego umocnienia dolara amerykańskiego utrzymujące się ryzyko geopolityczne w regionie w związku z wojną w Ukrainie (dotychczas polityka zagraniczna Turcji balansowała miedzy Zachodem a Rosją – Turcja należy przy tym do NATO) oraz na Bliskim Wschodzie a także pogarszająca się kondycja tureckiej gospodarki, nie nasuwają przesłanek sugerujących odwrócenie się trajektorii kształtowania pary walutowej USD/TRY.
Potencjalna stopa zwrotu 12M vs USD na bazie prognoz

Źródło: BNP Paribas Bank Polska, Bloomberg
Prognoza dla kursu franka, dolara euro, korony, funta. Co dalej z głównymi walutami?


- Dzisiaj za 100 lir tureckich zapłacisz 12,312 polskich złotych.
Ile to jest 250 lir tureckich?
- Dzisiaj za 250 lir tureckich zapłacisz 30,78 polskich złotych.
Ile trzeba zapłacić za 5 000 lir tureckich?
- Dzisiaj za 5 000 lir tureckich zapłacisz 615,6 polskich złotych.
- Dzisiaj za 10 000 lir tureckich zapłacisz 1 231,20 polskich złotych.
Ile trzeba zapłacić za 1 000 000 lir tureckich?
- Dzisiaj za 1 000 000 lir tureckich zapłacisz 123 120 polskich złotych.
- Dzisiaj za 10 lir tureckich zapłacisz 1,2312 polskich złotych.
Poniżej znajduje się miesięczny wykres kursu liry tureckiej do złotego. Na wykresie widzimy spadek o -5.29%.

W ciągu ostatniego roku zaobserwowaliśmy znaczący spadek wartości liry tureckiej w porównaniu do złotego, który wyniósł 46.07%. Spadek ten był kontynuowany również w okresie dwóch ostatnich lat, gdzie kurs liry tureckiej do złotego zmniejszył się o 57.13%.
Patrząc dalej w przeszłość, w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowaliśmy jeszcze większą zmienność, gdzie kurs spadł o 81.33%. Ten trend pogłębił się jeszcze bardziej w perspektywie dziesięciu lat, gdzie wartość liry tureckiej w stosunku do złotego zmalała o 90.94%. To wyraźnie pokazuje wyjątkowo niestabilną sytuację na rynku liry tureckiej, co oczywiście ma swoje źródło w tureckiej gospodarce i kryzysie jaki tam obecnie panuje.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję