Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Łagodny, powyborczy poniedziałek - ryzyko polityczne dla rynków

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po niezwykle intensywnym tygodniu przyszedł czas na łagodny czwartek. Wczoraj rynki obiegła informacja o zwycięstwie centrowych partii we Francji. Fakt ten nie dostarczył rynkom wysokiej zmienności. Dziś scena polityczna nie wprowadzi rynków w stan zeszłotygodniowej niepewności.

 

Francuzi znów za Macronem

W zeszłym tygodniu echem na rynkach odbił się wynik brytyjskich wyborów parlamentarnych. Mniejszym zaskoczeniem, ale także oczekiwanym przez inwestorów scenariuszem była wygrana partii Macrona i centrowego ugrupowania MoDem we Francji. To tej koalicji przypadnie większość mandatów w 577 osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Mówi się o 414-440 miejsc. Być może dlatego, że większość przewidywała ten wynik, rynki nie doświadczyły zmienności.

Niemiej jednak to właśnie w mocno ustabilizowanej pozycji euroentuzjasty E. Macrona i jego ugrupowania, strefa euro pokłada nadzieję. Ku uldze Francji i rynków, socjaliści stracili niemalże 275 mandatów.  Macron teraz będzie w stanie przeprowadzić wszystkie reformy gospodarcze, włącznie z rynkiem pracy.

 

Łagodny poniedziałek 

Reklama

Dziś rynki nie są narażone na podwyższone ryzyko. Dane makroekonimczne również nie zaskoczą inwestorów na początku tygodnia. Wkrótce jednak możemy spodziewać się debaty w unijnym parlamencie nad decyzją Donalda Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia klimatycznego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama
Reklama