Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Agencja S&P - Brexit może pozbawić funta statusu waluty rezerwowej

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Brexit może kosztować Wielką Brytanię znacznie więcej niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Agencja Standard&Poors sygnalizuje możliwość utraty przez brytyjskiego funta statusu waluty rezerwowej.

 

Funt Brytyjski w ostatnich miesiącach silnie osłabiał się w obliczu zbliżającego się referendum w Wielkiej Brytanii. Ostatnie tygodnie przyniosły jednak odreagowanie dzięki wynikom sondaży wskazującym na to, że większość Brytyjczyków jest przeciwna wyjściu z Unii Europejskiej. Również bukmacherzy wskazują na stosunkowo niskie prawdopodobieństwo Brexitu - około 20%. Zagrożenie pozostaje jednak nadal realne i do 23 czerwca wiele może się wydarzyć.

 

Agencja ratingowa S&P wskazuje na to, że Brexit nie tylko osłabiłby walutę brytyjską, ale mógłby również pozbawić ją statusu waluty rezerwowej. Funt już od jakiegoś czasu postrzegany jest przez rynki na równi z walutami gospodarek wschodzących (tzw. emerging markets), a nie walutami krajów wysoko rozwiniętych.

Reklama

 

Wśród rezerw walutowych banków centralnych większy udział ma obecnie tylko dolar  i euro. Sytuacja ta może się zmienić. S&P wskazuje nawet na możliwość obniżenia ratingu kredytowego Wielkiej Brytanii z poziomu AAA (najwyższy poziom).

"Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może narazić status Sterlinga jako waluty rezerwowej przez wstrzymanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych i innych przepływów kapitałowych" - uważa analityk Frank Gill. Dodaj również, że posiadanie statusu waluty rezerwowej wspiera wiarygodność danego państwa.

 

Źródło informacji: Bloomberg

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama