Od początku roku średni zysk dla 6 najwyżej przez nas ocenionych funduszy akcji polskich wyniósł 16,26%. Z grupy funduszy z oceną A+, która przyznawana jest najlepiej zarządzanym funduszom, najwięcej zyskał Credit Agricole Akcyjny (Credite Agricole FIO) +19,42% oraz Skarbiec Akcja (Skarbiec FIO) + 18,24%. Dla porównania od początku roku indeks WIG wzrósł o 16,93%.
Równie imponująco prezentują się wyniki funduszy z sektora średnich i małych przedsiębiorstw. Średnia dla funduszy z tej grupy od początku roku wynosi 14,88%. Na wysoki wynik wpływ miały Skarbiec Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO) +18,18% oraz Investor Top 25 Małych Spółek (Investor Parasolowy FIO) +17,59%. W tym czasie mWIG40 oraz sWIG80 wzrosły odpowiednio o 14,6% i 12,55%. Fundusze, które pokonały swój benchmark regularnie otrzymują najwyższą ocenę w Rankingu, co świadczy o jego skuteczności.
Czy jest szansa na kontynuację wzrostów? Dane makroekonomiczne mówią TAK
Twarde dane z Polskiej gospodarki, które w ostatnim czasie zostały opublikowane napawają optymizmem wobec funduszy akcji polskich. Pod uwagę wzięliśmy najważniejsze odczyty makroekonomiczne. Ogólny ich wydźwięk sprzyjają funduszom inwestującym w akcje polskie.
5 powodów sprzyjających wzrostom funduszy akcji polskich:
- PKB
W maju GUS podał, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Był to wyższy wzrost niż oczekiwali ekonomiści. W tegorocznym budżecie założono, że wzrost PKB w Polsce w 2017 r. ma wynieść 3,6 proc. Z kolei w myśl przyjętych na początku czerwca założeń budżetowych na 2018 rok, wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie 3,8 proc.
- PRODUKCJA
Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w kwietniu o 4,1 proc. rok do roku, po wzroście o 8,7 proc. rdr w marcu - podał Eurostat.
Firmy produkcyjne w II kwartale br. oceniają swoją sytuację najlepiej od 30 miesięcy. Ich odczyty „Barometru EFL”[1] są najwyższe spośród sześciu badanych branż i wynoszą odpowiednio 69 pkt. (+7,2 pkt. k/k) dla branży produkcyjnej. Rekordowe wartości wskaźnika wynikają przede wszystkim z optymistycznych prognoz dotyczących inwestycji i sprzedaży. W przypadku branży niemal połowa przedstawicieli zamierza inwestować, a co trzeci liczy na wyższą sprzedaż swoich usług lub produktów.
- SPRZEDAŻ
Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w Polsce odnotowała wzrost o 4,9 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu 2017 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym w kwietniu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 0,7 proc. W całej Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym, zaś w ujęciu rocznym wzrosła o 3 proc. r/r.
- PMI
PMI dla polskiego przemysłu zaskoczył negatywnie spadając do poziomu najniższego od 6 miesięcy. Z tej jednorazowej „wpadki” nie wyciągalibyśmy jednak daleko idących wniosków, tym bardziej, że wskaźnik mimo spadku znajduje się wyraźnie w obszarze ekspansji (52,7 pkt). Solidnie wygląda też jego struktura. Naszym zdaniem krajowa gospodarka wspierana środkami unijnymi i korzystną sytuacją zewnętrzną, ma przed sobą kilka dobrych kwartałów. Powinno to istotnie pomagać funduszom akcji polskich.
- Polskie akcje nadal są tanie
W Polsce Shiller P/E (uwzględnia zyski z ostatnich 10 lat) jest na poziomie 11,4. Na tle regionu nasz rynek wygląda atrakcyjnie. Na Węgrzech wskaźnik wynosi 12,4, Czechy 9,2, Austria aż 15,6.
Co może ograniczyć wzrosty funduszy akcji polskich?
Kryzys w Chinach – Chiński przemysł zwalnia. Dane absolutnie nie są dramatyczne – subindeksy produkcji czy nowych zamówień utrzymały się jeszcze nieznacznie powyżej 50 pkt. Niemniej jednak całościowo wskaźnik znalazł się w obszarze recesji (49,6 pkt), najniżej od 11 miesięcy. Menedżerowie chińskich przedsiębiorstw przemysłowych wskazują na dużą niepewność co do kształtowania się przyszłych scenariuszy gospodarczych. W efekcie firmy raczej ograniczają aktywność zakupową i decydują się na zwolnienia pracowników. Jeśli spowolnienie w sektorze będzie się pogłębiać inwestorzy mogą reagować nerwowo. Tym bardziej że ostatnio agencja Moody’s obniżając rating przypomniała o ryzyku związanym z kredytami korporacyjnymi.
Obserwuj najwyżej ocenione fundusze w naszym Rankingu
W polskiej gospodarce widać potencjał. Dane makroekonomiczne powinny pozytywnie działać na zyski spółek, które powinny się przełożyć na wzrosty wycen przedsiębiorstw. W takich warunkach widzimy szansę na dalsze wzrosty funduszy akcji polskich. Które fundusze wybierać? Z najwyższa oceną Rankingową A+ Credit Agricole Akcyjny (Credite Agricole FIO), Skarbiec Akcja (Skarbiec FIO), Investor Nowych Technologii (Investor Parasolowy SFIO), Skarbiec Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO) i Investor Top 25 Małych Spółek (Investor Parasolowy FIO).
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję