NVIDIA to znany na całym świecie producent gamingowych kart graficznych, ale warto odnotować, że dokonania tego producenta widoczne są także w innych sektorach. Ten branżowy gigant z siedzibą w Santa Clara ma na swoim koncie również zaawansowane układy przeznaczone do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Co więcej, firma odpowiada za szereg różnych technologii, które właściwie zdominowały pojęcie współczesnego gamingu — a mowa tu o medium, które z roku na rok generuje coraz większe dochody. Nic dziwnego więc, że wg niektórych analityków popularni Zieloni sukcesywnie zmierzają po fotel lidera w kategorii największej firmy świata (pod względem kapitalizacji).
Gdybyśmy jednak mieli zawęzić osiągnięcia NVIDII do tych, które mają obecnie największy wpływ na zwykłych graczy, wymienilibyśmy tylko dwa: Ray tracing firmowany platformą NVIDIA RTX oraz DLSS. Technologia śledzenia promieni powinna być już szeroko znana również osobom, które z grami mają niewiele wspólnego z grami. Dzięki niej wirtualne światło zachowuje się jak w prawdziwym świecie, dzięki czemu można liczyć na bardzo realistyczne cienie, co — mówiąc zwięźle — przekłada się bardzo wysoki poziom oprawy graficznej.
Śledzenie promieni, wcale nie jest do końca nową technologią, bowiem już od wielu lat wykorzystywana jest m.in. w wizualizacjach architektonicznych czy branży filmowej. Co więc sprawiło, że Ray tracing zawitał także do komputerów Kowalskich? Odpowiedzią są tutaj rzecz jasna coraz wydajniejsze konsumenckie karty graficzne, ale trzeba było czegoś jeszcze. Trend zapoczątkowała NVIDIA w 2018 roku, gdy światło dzienne ujrzały modele GeForce RTX 20, czyli pierwsze karty graficzne wyposażone w specjalne fizyczne rdzenie do Ray tracingu, dzięki którym technologia śledzenia promieni może działać w czasie rzeczywistym. Można dziś stwierdzić, że wyznaczyły one kierunek rozwoju dla całej branży. Aktualnie najnowsze karty z serii GeForce RTX 40 wykorzystują już 4. generację tych rdzeni.
Drugą gamingową technologią, o której mówi się teraz coraz częściej, jest NVIDIA DLSS — najnowsza jej wersja znana jest pod oznaczeniem DLSS 3.5. Choć nie ma ona tak wielkiego wpływu na wygląd nowoczesnych gier, to jednak uważana jest za równie rewolucyjną, bowiem dzięki sztucznej inteligencji jest w stanie wygenerować… dodatkowe klatki na sekundę. Algorytm analizuje kolejne klatki i dane ruchu z akceleratora przepływu optycznego, aby tworzyć dodatkowe klatki o wysokiej jakości — można liczyć nawet na kilkukrotny wzrost FPS-ów! Ponadto technologia zapewnia poprawę jakości obrazu poprzez generowanie dodatkowych pikseli w scenach intensywnie wykorzystujących Ray tracing.
Co istotne, wcale nie trzeba wydawać majątku, aby samemu przekonać się, jak w praktyce działa Ray tracing i DLSS 3.5. Nawet najtańsze karty graficzne z serii GeForce RTX 40 zapewniają wsparcie dla tych technologii, aczkolwiek jasne jest, że aby myśleć o komfortowej zabawie w najwyższych ustawieniach jeszcze przez długie lata, konieczny jest zakup czegoś mocniejszego. Szczególnie interesującym wyborem okazuje się model INNO3D GeForce RTX 4070 Ti SUPER w oszczędnej wersji Twin X2 lub X3, choć znacznie bardziej wymagający gracze mogą jeszcze skierować swój wzrok na efektowny wariant iCHILL X3. Wybór konkretnego wariantu ma jednak drugorzędne znaczenie — GeForce RTX 4070 Ti SUPER w każdej wersji zapewnia bardzo wysoką wydajność i aż 16 GB pamięci VRAM typu GDDR6X.
Technologie Ray tracing i DLSS są już wykorzystywane przez ponad 600 gier i aplikacji, w tym także starsze tytuły, choć nie ulega wątpliwości, że najlepszym przykładem ich wpływu na nowoczesny gaming będą ostatnie hitowe produkcje zapewniające niemal fotorealistyczną grafikę. Jedną z nich jest Black Myth: Wukong od studia Game Science, czyli trzecioosobowa gra akcji z elementami RPG, która pozwala wyruszyć w ekscytującą podróż po chińskiej mitologii jako Wybraniec i odkrywać rozległy i magiczny świat pełen wyzwań i cudów.
Inny dobry przykład to Star Wars Outlaws od Massive Entertainment, czyli przygodowa gra akcji (TPP) stworzona z myślą o fanach Gwiezdnych Wojen i graczach lubujących się otwartych światach.
Dominację NVIDII w sektorze gamingu najdokładniej obrazuje comiesięczna Ankieta dotycząca sprzętu i oprogramowania na platformie Steam. Jak pokazuje zestawienie podsumowujące sierpień 2024 roku, aż 76,57% graczy zaufało Zielonym i wybrało układ GeForce RTX lub GeForce GTX. Choć najpopularniejszym obecnie modelem ciągle pozostaje 3,5-letni GeForce RTX 3060, to jednak nie da się nie zauważyć, że coraz większym wzięciem cechują się karty oparte na najnowszej architekturze Ada Lovelace.
Na drugim miejscu podium znalazł się mobilny GeForce RTX 4060 Laptop, a na dalszych miejscach dostrzec można także desktopowego GeForce’a RTX 4060, GeForce’a RTX 4060 Ti czy GeForce’a RTX 4070. Mowa więc tutaj o średniobudżetowych jednostkach wyróżniających się dobrym stosunkiem ceny do wydajności.
Co ciekawe, karty graficzne NVIDIA GeForce RTX coraz częściej wybierane również przez studentów lub badaczy jako tańsza alternatywa dla modeli profesjonalnych, w czym oczywiście duża zasługa nie tylko wszystkich obsługiwanych technologii, lecz także coraz wyższej wydajności w rasteryzacji.
Jeszcze kilka lat temu bez specjalistycznych układów trudno było działać w profesjonalnych środowiskach, jednak dziś popularne modele GeForce RTX służą wielu osobom, które wymagają wysokiej wydajności w różnego rodzaju obliczeniach, a nie potrzebują wydawać majątku na specjalistyczny układ z serii Quadro.
Biorąc pod uwagę ogromny wpływ Ray tracingu i DLSS na cały sektor gamingu i popularność wśród konsumentów, właściwie pewnie jest, że NVIDIA będzie nadal inwestować w rozwój tych technologii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że mimo wszelkich wysiłków konkurencyjne firmy nie są w stanie zagwarantować podobnej wydajności w śledzeniu promieni czy równie skutecznej funkcji generującej dodatkowe FPS-y.
Przyszłość gier wydaje się zatem jasna — przynajmniej w najbliższym czasie. Możliwe jednak, że premiera kart graficznych kolejnej generacji przyniesie nowości w tych aspektach, dlatego zdecydowanie warto śledzić ten temat.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję